Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Sedmnáctiletý hradecký student získal Cenu Učené společnosti České republiky

30. 5. 2024

page.Name
Mimořádně nadaný mladý vědec z Hradce Králové! To je Tomáš Čermák, teprve sedmnáctiletý student Biskupského gymnázia a výrazný talent v oblasti vědy a výzkumu, který před několika dny získal Cenu Učené společnosti České republiky za mimořádnou vědeckou práci s názvem AC Korónový výboj a jeho vliv na inaktivaci mikroorganismů.

Tomáš se téměř rok zabýval prací na vlastním výzkumném tématu, což je plazmová fyzika, a v tomto výzkumu získal podporu Ústavem fyziky plazmatu Akademie věd ČR, Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity. Jde o sestrojení levného zařízení, které dokáže zlikvidovat 98 procent bakterií za pouhé tři minuty určené pro šetrnou dezinfekci.

Tato práce, která rovněž odkryla, že toto zařízení dokáže vyčistit vodu od organických polutantů, jako jsou psychoaktivní látky, antibiotika či jiné léky, nejen výrazně prohlubuje znalosti o AC koroně, ale především objasňuje její interakce se živými buňkami. Je první prací, která se interakcí tohoto plazmatu s buňkami podrobně věnuje.

Hradecký student na svůj mladý věk získal již mnoho významných ocenění doma i ve světě za výzkumy a objevy v oblasti fyziky či ekonomie. Například v listopadu minulého roku první místo v celostátní Energetické olympiádě za projekt s názvem Využití zelených řas jakožto komplementárního systému zelené energetiky. Jde o projekt zakomponování výroby elektrické energie pomocí zelených řas, a to jako doplněk současného energetického průmyslu.

Kromě toho do této doby absolvoval americká studia AP kurzů vysokoškolské úrovně v Centru pro talentovanou mládež obsahující čtyři semestry fyziky, dva makroekonomie a dva semestry matematické analýzy. Od letošního ledna je Tomáš oficiálně výzkumným stážistou Fyzikálního ústavu Akademie věd, kde se zabývá využitím umělé inteligence ve fyzice a konstrukcí neurálních sítí, které by připomínaly lidský mozek, ale využívaly magnetických materiálů. V reakci na jeho mimořádnou práci byl nyní pozván na mezinárodní konferenci Physics at Nanoscale, která se uskuteční od 3. do 7. června. Více se o talentovaném mladým vědci dozvíte v rozhovoru v červencovém vydání magazínu Salonky.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Instagram Tomáše Čermáka