Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

V dubnu bylo v Královéhradeckém kraji 12 039 lidí bez práce

10. 5. 2024

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v dubnu klesla na 3,2 procenta z 3,3 procenta v březnu. Úřady práce v regionu evidovaly 12.039 lidí bez práce, o 369 méně než v březnu. Volných míst oproti minulému měsíci v Královéhradeckém kraji ubylo o 256 na 10.316. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku oproti minulému měsíci klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta.

Z evidence úřady práce v dubnu vyřadily 2163 uchazečů, o 201 více než v březnu. Na pracovní úřad se přišlo zaregistrovat 1794 lidí, o 280 více než v předchozím měsíci.

"Stejně jako v minulém měsíci i nyní byly určujícím faktorem pro pokles nezaměstnanosti sezonní práce. Naopak meziroční srovnání ukazuje zhoršení fundamentálních vlivů, tedy dlouhodobé kondice hlavních zaměstnavatelů," uvedl ředitel krajského Úřadu práce ČR Martin Horák.

Loni v dubnu byla v kraji nezaměstnanost menší, a to tři procenta. Bez práce bylo tehdy 11.291 lidí a volných míst bylo 11.446. Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,8 do 3,4 procenta, když na nejnižší hodnotě byla loni v červnu a nejvyšší byla letos v lednu a v únoru.

Nezaměstnanost klesla ve všech pěti okresech. Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v dubnu na Náchodsku, kde činila čtyři procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost 2,1 procenta byla na Rychnovsku, které bylo okresem s pátou nejnižší nezaměstnaností v České republice. Okres Jičín měl 2,2 procenta, což byla sedmá nejnižší nezaměstnanost v ČR.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Královéhradeckém kraji v dubnu 1,2 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Trutnovsku s 2,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Rychnovsku, a to 0,7 uchazeče na jedno místo. Zhruba 70 procent volných míst bylo vhodných i pro cizince.

Počet zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou pod takzvanou dočasnou ochranou, v dubnu meziměsíčně klesl o 342 na 4797 lidí. Dosud nejvíce zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny bylo v kraji loni v říjnu, a to 5384. Ke konci dubna úřady práce v kraji evidovaly 523 uchazečů a 92 zájemců o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny.

Ve srovnání s ostatními kraji ČR měl Královéhradecký kraj v dubnu osmou nejnižší nezaměstnanost. Nejnižší nezaměstnanost 2,8 procenta byla v Praze a v kraji Vysočina a nejvyšší v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Královéhradeckém kraji v dubnu 10.958.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek