Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj plánuje dát letos na hospicovou péči 25 milionů korun

17. 1. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj plánuje dát letos na podporu hospicové péče 25 milionů korun, tedy o 500.000 korun více než v roce 2023. Dotaci už schválila rada kraje, pokud návrh 29. ledna schválí i krajští zastupitelé, dotaci si rozdělí pět poskytovatelů hospicové péče, kteří v kraji provozují šest zařízení.

"Královéhradecký kraj provozovatele hospiců podporuje každoročně a je si vědom toho, že stabilní finanční podpora je nutná pro fungování a dobrý rozvoj těchto sociálních služeb," uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

Hospicovou péči tvoří souhrn lékařských, ošetřovatelských, rehabilitačně-ošetřovatelských a poradenských činností poskytovaných vážně nemocným pacientům.

"Krajský dotační program je určený na spolufinancování této péče o pacienty, kteří vyčerpali možnosti kauzální léčby a nyní u nich pokračuje léčba symptomatická, která u pacientů minimalizuje bolesti a mírní všechny obtíže jejich diagnózy i případné komplikace a zohledňuje potřeby," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Služby mobilního hospice každoročně využívá téměř 400 pacientů a stejný počet využívá také lůžková zařízení. V roce 2023 kraj provozovatelům hospiců rozdělil na provoz 24,5 milionu korun.

Hospicovou péči v kraji zajišťuje pět mobilních hospiců, a to v Hořicích a Vrchlabí, Rychnově nad Kněžnou, Hradci Králové, Červeném Kostelci, Trutnově a jeden kamenný Hospic Anežky v Červeném Kostelci. Kapacita pobytového hospice je 30 lůžek určených pro paliativní péči zejména o onkologicky nemocné v pokročilém stadiu.

 

Navrhované dotace pro rok 2024 na podporu hospicové péče v hradeckém kraji:

Název poskytovatele hospicové péče

Název zařízení

Návrh dotace

Domácí hospic Duha, o.p.s.

Centrum domácí hospicové péče

2 985 000 Kč

Domácí hospic Setkání, o.p.s.

Domácí hospic Setkání, o.p.s.

1 330 000 Kč

Oblastní charita Hradec Králové

Domácí hospicová péče Hradec Králové

2 690 000 Kč

Oblastní charita Červený Kostelec

Hospic Anežky České (terénní služba)

2 505 000 Kč

Oblastní charita Červený Kostelec

Hospic Anežky České (kamenný hospic)

14 700 000 Kč

Oblastní charita Trutnov

Domácí hospicová-paliativní péče

790 000 Kč

Celkem

25 000 000 Kč

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz