Čtvrtek

18. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v prosinci vzrostla, práci nemělo 12.032 lidí

9. 1. 2024

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v prosinci vzrostla na 3,2 procenta ze tří procent v listopadu. Počet uchazečů o práci stoupl o 696 na 12.032. Nabízených volných pracovních míst v regionu ubylo o 146 na 10.637. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku oproti minulému měsíci vzrostla na 3,7 procenta.

Předloni v prosinci byla v kraji nezaměstnanost menší, a to 3,1 procenta. Bez práce bylo tehdy 11.569 lidí a volných míst bylo 11.582. Za celý rok 2023 se nezaměstnanost v kraji pohybovala v intervalu od 2,8 do 3,3 procenta. Na nejnižší hodnotě byla v červnu, nejvyšší byla v lednu a v únoru.

Z evidence uchazečů o zaměstnání bylo v prosinci vyřazeno 1252 uchazečů, o 467 méně než v listopadu. Na pracovní úřad se přišlo zaregistrovat 1948 lidí, o 68 více než v předchozím měsíci.

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla ve čtyřech okresech z pěti. Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v prosinci na Náchodsku s 4,1 procenta při růstu z 3,7 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla na Rychnovsku, kde stagnovala na 2,1 procenta. Rychnovsko mělo šestou nejnižší nezaměstnanost mezi okresy ČR. Na sedmém místě bylo s hodnotou 2,2 procenta Jičínsko.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Královéhradeckém kraji v prosinci 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Trutnovsku s 2,1 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Rychnovsku, a to 0,6 uchazeče na jedno místo.

Situace na trhu práce v prosinci podle Úřadu práce ČR odpovídala běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či ve stavebnictví a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," uvedl úřad.

V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací pravděpodobně vzroste. Pozitivně by však měl v Královéhradeckém kraji působit plný rozjezd zimní sezony v Krkonoších a v Orlických horách, kde přes zimu vznikají ve službách stovky sezonních míst.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v prosinci spolu se Středočeským krajem sedmou až osmou nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nejnižší nezaměstnanost s hodnotou 2,8 měla Praha. Nejvyšší nezaměstnanost, 5,7 procenta, byla v Ústeckém kraji.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Královéhradeckém kraji v prosinci 10.979.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek