Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji je nejvyšší od března 2017

8. 2. 2024

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v lednu meziměsíčně vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 3,4 procenta a byla tak nejvyšší od března roku 2017. Počet uchazečů o zaměstnání v lednu proti prosinci stoupl o 863 na 12 895. Nabízených volných pracovních míst v regionu meziměsíčně ubylo o 222 na 10 415. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku oproti prosinci vzrostla na čtyři procenta z 3,7 procenta.

Vyšší nezaměstnanost v kraji byla naposledy před téměř sedmi lety. V březnu 2017 činila 3,5 procenta, od té doby do prosince 2023 nebyla nikdy vyšší než 3,3 procenta. Loni v lednu byla v kraji nezaměstnanost 3,3 procenta. Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybovala v intervalu od 2,8 procenta do 3,4 procenta.

Podle hradeckého krajského úřadu práce se pracovní trh v kraji ochlazuje. "Vývoj nezaměstnanosti v lednu v kraji odráží především pravidelné sezonní vlivy. Nicméně z meziročního porovnání dat a na základě našeho monitoringu na pracovištích úřadu práce a u zaměstnavatelů je zřejmé i celkové postupné ochlazování trhu práce," uvedl ředitel krajského úřadu práce Martin Horák.

Podobně jako v minulých letech i letos v lednu do evidence uchazečů o zaměstnání přicházeli lidé, kterým na konci loňského roku skončily pracovní smlouvy a dohody na dobu určitou. Z evidence úřady práce v lednu vyřadily 1758 uchazečů, o 506 více než v prosinci. Na pracovní úřad se přišlo zaregistrovat 2621 lidí, o 673 více než v předchozím měsíci.

Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v lednu na Náchodsku s 4,5 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost 2,1 procenta byla na Rychnovsku. S výjimkou Rychnovska nezaměstnanost ve čtyřech zbylých okresech stoupla. Rychnovsko, kde je hlavním zaměstnavatelem závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, mělo v ČR třetí až pátou nejnižší nezaměstnanost.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Královéhradeckém kraji v lednu 1,2 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Náchodsku a Trutnovsku s 2,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Rychnovsku, a to 0,6 uchazeče na jedno místo.

Z více než 10.000 volných míst zaměstnavatelé zhruba tři čtvrtiny inzerovali jako místa vhodná pro i pro cizince. Podporu v nezaměstnanosti ke konci ledna pobíralo 5071 uchazečů o zaměstnání, tedy 39,3 procenta uchazečů vedených v evidenci.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v lednu spolu se Středočeským krajem šestou až sedmou nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nejnižší nezaměstnanost s hodnotou 2,9 procenta měla Praha. Nejvyšší nezaměstnanost, šest procent, byla v Ústeckém kraji.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Královéhradeckém kraji v lednu 11.806.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce