Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Vydatné deště zvedly hladiny řek, Labe a Jizera jsou na nejvyšším stupni

5. 2. 2024

page.Name
AKTUALIZOVÁNO/ V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na dnešek hladiny toků. Na 11 místech jsou na některém z povodňových stupňů. Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Jizera v Jablonci nad Jizerou jsou až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 06:00.

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji dnes dopoledne dosáhly povodňových stupňů na 12 místech. Na nejvyšším, třetím povodňovém stupni, ohrožení, bylo Labe ve Vestřevi na Trutnovsku. Druhý povodňový stupeň byl na Labi pod přehradou Les Království, na Labi ve Stanovicích u Dvora Králové nad Labem a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Vodohospodáři zvýšili odtok z přehrad. Vyplývá to z dat Povodí Labe.

Bdělost, tedy první povodňový stupeň, byla na Bělé v Jedlové v Orlických horách, Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí, Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, Úpě v Trutnově, Labi ve Špindlerově Mlýně, Bystřici v Rohoznici a na Cidlině v Jičíně a v Chlumci nad Cidlinou.

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. "Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme," uvedl v ranní zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Hasiči k čerpání vody dnes vyjížděli dvakrát ve Vrchlabí, kde také čistili ucpané kanály. "Zatím evidujeme jen jednotky událostí, technických pomocí při odstranění stromů z komunikací, čerpání vody nebo monitoringu toků," uvedli hasiči. Stromy ze silnic odstraňovali v Hradci Králové, Dobřenicích na Hradecku nebo v Malé Úpě na Trutnovsku.

Dnes dopoledne Labem ve Vestřevi teklo 107 metrů krychlových vody za vteřinu. Při velké povodni v červnu 2013 to bylo 272 metrů krychlových za vteřinu. Hladina Labe ve Vestřevi byla na 215 centimetrech, hranice třetího povodňového stupně je 160 centimetrů.

Na labské přehradě Les Království u Dvora Králové nad Labem vodohospodáři v neděli a dnes zvedli odtok postupně na 84 metrů krychlových za vteřinu z předchozích 11 metrů krychlových. Od nedělního rána postupně zpětinásobili odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně. Dnes dopoledne odtok činil deset metrů krychlových za vteřinu. Neškodný odtok je u obou přehrad na úrovni 100 metrů krychlových za vteřinu.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce