Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Zemědělci do protestů v hradeckém kraji ve čtvrtek nasadí asi 200 strojů

21. 2. 2024

page.Name
Zemědělci v Královéhradeckém kraji do čtvrtečního protestu po celém kraji nasadí přibližně 200 traktorů a další zemědělské techniky. Hlavní protest asi s 60 stroji bude dopoledne na hraničním přechodu do Polska v Náchodě. Kolony zemědělské techniky pojedou přibližně mezi 10:00 až 12:00 ve všech okresech, uvedl předseda hradecké krajské Agrární komory Jiří Černý.

"Naším cílem nebude blokovat dopravu v kraji ani dopravu na hranicích. Chceme poukázat na chybnou zemědělskou politiku Evropské komise, která ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou," řekl Černý. Řidiči v kraji však budou podle něj muset ve čtvrtek počítat s tím, že se po silnicích bude pohybovat zemědělská technika, která je může zdržet.

Na hraniční přechod v Náchodě by měli zemědělci přijet ze směrů od Broumova, Žďáru nad Metují, Jaroměře, Nahořan a Bohuslavic. Před přechodem by měli traktory odstavit v pravém jízdním pruhu. "Počítáme, že nás přijede podpořit i několik zemědělců z Polska," řekl Černý.

Na Jičínsku se zemědělci téměř s 50 stroji vydají na kruhový objezd u Úlibic, a to ze směrů od Hořic, Sobotky a Jičíněvse. Na Hradecku asi 25 traktorů pojede z Dlouhých Dvorů na kruhový objezd u ČKD v Hradci Králové a z něj směrem na Hořice.

V Trutnově farmáři nejprve obejdou ve městě kruhové objezdy a pak vyrazí na hraniční přechod do Polska v Královci. Na Rychnovsku by zemědělci s čtyřmi desítkami strojů měli vyjet v několika skupinách na silnice prvních tříd číslo 11 a 14.

Čtvrteční protest organizují po celé ČR Agrární komora České republiky a Zemědělský svaz ČR. Farmáři chtějí upozornit i na bezcelní dovozy zemědělských komodit ze zemí mimo EU. Žádají snížení byrokracie a omezení požadavků vycházejících z politiky Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce