Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Mobilní aplikace ukáže Braunův betlém v podobě z 18. století

24. 6. 2020

page.Name
Návštěvníci unikátního Braunova betlému u Kuksu na Trutnovsku si budou moci památku díky mobilní aplikaci prohlédnout v původní podobě, jakou měla v 18. století. Betlém si budou moci přímo porovnat se současnou podobou, kterou tvoří jen torza původních soch. Naskenovaná data zároveň poslouží pro uchování památky do budoucna. Aplikaci u betlému představili zástupci kraje a autoři aplikace.

Turisté díky ní uvidí přes fotoaparát mobilního telefonu či tabletu digitální rekonstrukci betlému z roku 1732. Budou si moci prohlédnout i jeho stav v roce 1832. Uživatel se dočte i informace o minulosti památky, kterou sochař Matyáš Bernard Braun vytesal v lese přímo do pískovce. Od roku 2001 je betlém národní kulturní památkou.

"Pro digitální rekonstrukci betlému jsme použili všechny dostupné prameny. V baroku se sochy barvily, takže i v aplikaci je betlém barevný," řekl Jiří Forejt z firmy More.is.More, která aplikaci na zakázku hradeckého hejtmanství vytvořila. Celý betlém i Braunovy sochy v jeho okolí vývojáři naskenovali s přesností 0,2 milimetru. "Památka tak bude zachována pro budoucí generace. Třeba bude možné udělat kopie soch," uvedl Forejt.Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán věří, že aplikace a naskenování zvýší zájem o památku a pomůžou její záchraně. Důležitým krokem ke zlepšení stavu památky je podle něj nedávno vydané stanovisko krajského odboru památkové péče k tomu, jak by se mohlo v lokalitě betlému postupovat. "Mohla by se začít dělat dokumentace k cestám k objektům, k odvodnění lokality či případnému sezonnímu zastřešení soch," uvedl hejtman.

Kraj již aplikace památkových prohlídek s takzvanou rozšířenou realitou loni pořídil pro areál barokního hospitalu v Kuksu a pro archeopark ve Všestarech na Hradecku. Za vývoj aplikace pro Kuks kraj zaplatil milion korun, aplikace pro Všestary a betlém stály po půl milionu korun.

Vývojáři nyní dokončují i rozšířenou realitu pro zříceninu hradu Potštejn na Rychnovsku a pro interiér Kostela svatého Vojtěcha v klášteře v Broumově na Náchodsku. Aplikaci rozšířené reality si dosud stáhlo přes 3000 lidí.

(ČTK)
Foto: Královéhradecký kraj