Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec

17. 6. 2020

page.Name
Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem od úterý zdobí areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. Uvedla to mluvčí královédvorské zoo Markéta Grůňová.

Nosorožce černého s mládětem, oba v životní velikosti, na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova. "Důležité bylo, že se podařilo sehnat velký kus majestátního dubu. Samice nosorožce je z jednoho kusu, na délku má asi 2,6 metru. Je to jedno z největších zvířat, která jsem dělal. Mládě má přes jeden metr," řekl. Předlohou mu byli reální nosorožci z dvorské zoo. "Nejtěžší bylo zachytit proporce a výraz nosorožce, jeho hlavu a roh. Není to zvíře, které má člověk 'nakoukané'," řekl dřevosochař.

Vzájemná podpora stezky a zoo by měla pokračovat dalším projektem, kterým bude v roce 2021 výstavba vyhlídkové věže v zoo. "Vyhlídka vyroste uprostřed lávky vedoucí přes výběhy kopytníků a nosorožců a bude mít tvar podobný Stezce korunami stromů Krkonoše," řekla Grůňová.

Stezka korunami stromů návštěvníkům nabízí i naučné centrum v podzemí dřevěné rozhledny, které představuje spletitý kořenový systém stromů. Lidé například poznají vřetenovku krkonošskou, což je malý šnek, který žije jen v Krkonoších. Vřetenovka má u stezky i dřevěnou sochu, další sochy mají čáp černý a tetřívek. Ode dneška tak u paty stezky stojí i nosorožci.Dvorská zoo je velmi úspěšná právě v chovu nosorožců černých východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000. Nosorožce černé zoo vrací i do Afriky, v minulých letech zvířata transportovala do Tanzanie a Rwandy.

ZOO Dvůr Králové je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Královéhradeckém kraji, loni do ní přišlo 542 tisíc lidí. 

(ČTK)
Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem