Čtvrtek

18. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ve dvorské zoo se narodili tři lvi berberští

11. 7. 2020

page.Name
ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli 5. července narodila tři mláďata lvů berberských. Celkem dvorský safari park i s novými přírůstky chová devět lvů berberských. Ve volné přírodě tento druh lva již nežije. Uvedla to mluvčí safari parku Markéta Grúňová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.

Matkou mláďat je tříletá samice Khalila, která tři mláďata přivedla na svět již loni v květnu. Tehdy to byl po 30 letech první odchov lvů berberských ve Dvoře Králové nad Labem. Chovatelé později jednoho ze dvou samců utratili, zbylá dvě mláďata z loňského vrhu zoo nadále chová. V budoucnu obě mláďata skupinu opustí.

O nové potomky se Khalila stará v zázemí chovného zařízení v pavilonu lvího safari. "Na určení pohlaví zoologové zatím čekají do první preventivní prohlídky, která bude v nejbližší době. Ošetřovatelé zatím vše pozorují pouze přes kameru," řekla mluvčí. Zbytek lví skupiny mohou návštěvníci zoo vidět ve lvím safari jako obvykle.

"Odchov v tuto chvíli probíhá dobře. Od samotného porodu probíhá zcela přirozeně a my do něj vůbec nezasahujeme. Situaci můžeme hodnotit pouze z pohledu na kamery v porodním boxu," uvedl zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek. Z kamerových záběrů je podle chovatelů zřejmé, že všechna mláďata pijí a samice Khalila se o ně pečlivě stará. Jedno ze lvíčat je zřetelně menší než ostatní.

Zatím se podle chovatelů nedá odhadnout, kdy samice a mláďata začnou opouštět porodní box. Bude záležet pouze na jejich kondici a rozhodnutí. V první fázi budou vycházet na dvorky u pavilonu, kde se přes mříže budou seznamovat se zbytkem skupiny. "Až v situaci, že lvíčata budou schopná odolat případnému neomalenému chování sourozenců, spojíme je dohromady," uvedl Hyjánek.

Lev berberský už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad.

Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu. Ten doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat s cílem dosažení co nejvyšší genetické pestrosti populace, která je zásadní pro přežití druhu.

(ČTK)
Foto: Safari Park Dvůr Králové/snímek ze záznamu kamer