Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Akrobaté z La Putyky skákali v Trutnově přímo pod okny

4. 5. 2020

Akrobaté z La Putyky skákali v Trutnově přímo pod okny 23 snímků
Novocirkusový soubor La Putyka ve čtvrtek odpoledne opět účinkoval v Trutnově. Nebylo to ale v Uffu, před Uffem nebo pod šapitó, jak bývá zvykem. Jevištěm byly tentokrát plácky v Kopretinové a Rozmarýnové ulici mezi paneláky na Zelené louce. Hledištěm se stala okna a balkóny tamních bytů.​​
Artisté předvedli dvakrát po sobě zhruba čtvrthodinové představení. Součástí byla například hand to hand akrobacie ve dvou, nebo skokanská show. Všichni umělci byli anonymní, kromě roušek měly i masky přes celý obličej.

„Nevnímejte, kdo konkrétně zpívá, hraje nebo žongluje, ale podstatu a čistotu toho, co se odehrává pod vašimi okny. Třeba je to zrovna ten váš oblíbený zpěvák nebo herec," uvedl principál La Putyky Rostislav Novák mladší.

Lidé přihlíželi z oken a balkónů, ale zastavovali se také kolemjdoucí, někteří sledovali umělce z laviček. Dbalo se přitom na bezpečnost herců i diváků. Přímo na plácku se dodržovaly potřebné rozestupy. Podívejte se na video.

Nevšední představení jsou reakcí na aktuální situaci. Veřejná kulturní vystoupení se kvůli koronaviru ruší nebo odkládají. Akrobati z La Putyky se ale snaží živé umění dostat zpátky k lidem. A tak vyrazili "na turné" po Česku. "Trutnov vnímáme jako jedno z nejvíc cirkusových měst na mapě naší republiky, máte tu skvělý festival nového cirkusu," ohlásili megafonem mezi trutnovskými paneláky.

Publikum a kultura se podle La Putyky vzájemně potřebují. "Kultura má za cíl roznášet radost lidem kdekoli je to možné. My umělci zase potřebujeme publikum. Jsme na něm závislí, emočně i fyzicky. ​Vy podporujete nás, my v téhle nelehké době podpoříme vás. Jak umíme," napsali artisté na svém webu.

Potlesk (a dokonce opakovaně)  zazněl i mezi trutnovskými paneláky. "Nejhorší pro umělce je, když skončí představení a najednou nic. Žádný potlesk. Proto jsou rádi, když konečně můžou slyšet zase potlesk," doplnil Libor Kasík, ředitel Uffa a principál festivalu nového cirkusu Cirk-UFF!. Ten se letos kvůli koronaviru uskuteční až v září.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek