Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Jilemnice plánuje výstavbu smuteční síně, zatím žádnou nemá

16. 11. 2020

page.Name
Jilemnice plánuje výstavbu smuteční síně, v šestitisícovém podkrkonošském městě dosud žádná není. V současné době pro smuteční obřady na počest místních lidí slouží Harrachovská hrobka sv. Kříže v nedaleké Horní Branné.

Stavět se začne v areálu hřbitova nejdřív v roce 2022, dokončená je zatím studie. Podle ní si vybudování dvoupodlažní síně s kapacitou 40 míst k sezení vyžádá skoro 40 milionů korun. Ke konci příštího roku by město chtělo mít stavební povolení. Termín zahájení výstavby bude podle starosty Vladimíra Richtera (ODS) záležet na tom, jak se budou vyvíjet příjmy města.

"Je tam mnoho neznámých. Teď nikdo nedokáže ani říci, jak to bude s příjmy v příštím roce, natož v přespříštím," řekl Richter. Pro letošní rok městští zastupitelé schválili pro Jilemnici rozpočet s příjmy přes 176 milionů korun. Starosta také zatím neví, zda bude možné na stavbu čerpat nějakou dotaci. "Jestli vůbec nějaké pro tento účel budou. Jedna z variant je, že to celé zaplatíme z rozpočtu města," dodal.

V Jilemnici, která vznikla už někdy v první polovině 13. století, smuteční síň není žádná. "Poptávka mezi lidmi o tuto službu je. Musí jezdit jinam, většinou do Horní Branné," uvedl starosta. Od Jilemnice je Horní Branná vzdálená asi pět kilometrů a jako smuteční síň tam slouží Harrachovská hrobka sv. Kříže z poloviny 19. století, která je tvořená dvěma souosými osmibokými hranoly.

V Jilemnici by podle studie měla vzniknout klasická pravoúhlá stavba se zelenou střechou. Nosná konstrukce by měla být ze dřeva a kovu. Jilemnice pro umístění smuteční síně vybrala část hřbitova u historického domu hrobníka, který dříve sloužil jako márnice. V prostoru, kde by měla smuteční síň být, bývali na sklonku II. světové války pohřbíváni němečtí vojáci, kteří zemřeli v nedalekém lazaretu. Ve studii se uvádí, že podle dostupných informací byla už většina ostatků při záchranném průzkumu vyjmuta.

(ČTK)
Foto: Wikipedia.cz