Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Je to státem řízený bankrot, říkají hoteliéři ze Špindlerova Mlýna

11. 12. 2020

page.Name
Vztek, podrážděnost, zoufalství a bezmoc. Tak by se daly v kostce shrnout reakce hoteliérů ze Špindlerova Mlýna na avizované zpřísnění protikoronavirových pravidel, podle kterých má v příštím týdnu opět dojít k uzavření hotelů a restaurací. Ministr zdravotnictví Jan Blatný sice dodal, že může dojít k otevření lyžařských areálů, lyžaři ve střediscích však nebudou mít kde bydlet a ani kde se stravovat.

"Je to vláda naprostých diletantů. To, co se tady děje, je státem řízený bankrot hotelů a restaurací," zlobí se Martin Jandura, majitel infocentra ve Špindlerově Mlýně a provozovatel portálu spindleruv-mlyn.com. "Ve Špindlu z toho mezi hoteliéry vládne beznaděj, vztek a frustrace," dodal pro web Vrchlabinky.cz.

Většina ubytovacích a stravovacích zařízení otevřela minulý víkend. Většinou jen na pár dní a především kvůli tomu, aby zacvičila svůj personál. S postupujícím prosincem se už však mělo začít postupně rozjíždět na vyšší obrátky. V pátek 18. prosince bylo původně ohlášeno otevření skiareálů. Příslušné opatření však vláda ani neprojednala, protože ho ministr zdravotnictví na začátku tohoto týdne pod vlivem horšících se čísel o počtu nakažených osob stáhl.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že v pondělí Blatný vládě navrhne, aby přesunula zemi do 4. pásma restrikcí. Zatímco v modifikované soustavě opatření by zůstaly nadále otevřeny i obchody, hotely a restaurace by musely zavřít. A to vnímají místní podnikatelé velmi ostře. Pokud by příští týden museli hoteliéři na horách opět uzavřít, přišli by s největší pravděpodobností o zásadní období na přelomu roku. "Období kolem silvestra tvoří někde ze zimy až 40 procent tržeb. Každý na ně spoléhá a počítá s nimi. Uzavření je od státu podpásovka," uvedl Jandura.

Podle něj by se stát měl k celé záležitosti postavit čelem. "Například v Německu nebo Rakousku dostanou hoteliéři od státu kompenzaci ve výši 80 procent veškerých tržeb na základě dat z minulých let a my tady dostaneme 500 korun na den. To je totální výsměch. Všichni tady opatření státu respektujeme a chováme se podle nich. Nyní je řada na něm. Nám už jde o holou existenci," uzavřel Jandura.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz