Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Na investice musíme zapomenout, hrozí i krachy, říkají vlekaři

25. 12. 2020

page.Name
Uzavření lyžařských areálů od neděle 27. prosince kvůli zhoršení epidemie koronaviru bude pro vlekaře znamenat výrazné omezení investic i hrozbu krachů. Uzavření přichází do špičkového období vánočního a silvestrovského týdne, kdy vlekaři získávají až 30 procent výnosů z celé zimní sezony. Uvedl to ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Vláda od 27. prosince zpřísnila protikoronavirová opatření, aby odpovídala nejvyššímu, pátému stupni protiepidemického systému PES. Zastaví se tak i provoz lyžařských vleků. Areály přitom mohly otevřít kvůli opatřením proti koronaviru od 18. prosince. Platnost přísnějších opatření je zatím nastavena do 10. ledna.

"Na investice musíme zapomenout, tuto zimu nikdo nevydělá. Hrozí i krachy. V momentě, kdy máte naúvěrováno, banka se vás neptá, jaký byl zrovna ten váš měsíc, kdy jste byl nějak omezený," řekl Knot. Nevyloučil, že některé areály budou muset svou tíživou situaci řešit přibíráním spoluinvestorů.

Vlekařský byznys je podle Knota navíc specifický tím, že během tří zimních měsíců si musí vydělat na celý rok. Pokud by státní kompenzace vlekařům byly plošné jako pro jiné obory a byly rozpočítané na dvanáctiměsíční provoz, byli by na tom vlekaři podle Knota čtyřnásobně hůř. "Za jeden měsíc potřebujeme vydělat na čtyři další. V kompenzacích proto budeme chtít zohlednit specifika našeho provozu," řekl Knot.

Uzavřením areálů podle něj přijdou vniveč celoroční investice a přípravy na sezonu. Například jen dosavadní výroba umělého sněhu stála menší areály statisíce korun a ty větší miliony. "Je to, jako byste zemědělcům zakázali sklidit úrodu, na kterou se připravovali celý rok," řekl.

Knot míní, že i v pátém rizikovém stupni PES by vleky mohly být v provozu v režimu, který byl nastavený od 18. prosince. Připomněl, že Rakousko nechalo i při lockdownu lyžařské vleky a lanovky v provozu. "Je to ale politické rozhodnutí, kdy se zavřela celá Česká republika a neudělaly se žádné výjimky," řekl.

O uplynulém víkendu, který byl prvním v nové sezoně, spustilo provoz zhruba 30 skiareálů. Návštěvnost se pohybovala mezi 20 a 30 procenty obvyklé kapacity.

(ČTK)
Ilustrační foto: Obec Strážné