Neděle

1. října 2023

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

První lyžaři na svahu. V Krkonoších začala za přísných pravidel nová sezona

18. 12. 2020

page.Name
V Krkonoších začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Lyžuje se ve dvou největších krkonošských střediscích ve Špindlerově Mlýně a ve SkiResortu Černá hora - Pec i v některých menších areálech. Sezonu zahájila i některá střediska v Orlických horách. Lyžuje se převážně na technickém sněhu, v provozu jsou většinou jen části areálů. Občerstvení je možné pouze z výdejních okének.

Ve Špindlerově Mlýně je od pátku v provozu modrá 2,5 kilometrů dlouhá sjezdovka ve Svatém Petru a k tomu dvě lanovky, a to šestisedačka a Hromovka. Další sjezdovky začne areál nabízet podle počasí, sněhových podmínek a možností zasněžování. Lyžovat se může ve Špindlerově Mlýně denně od 08:30 do 16:00. Na víkend spustí také lanovku Medvědín, ale jen pro pěší turisty, tedy bez lyží a sáněk, uvedli zástupci střediska. 

Na dodržování opatření budou dohlížet pracovníci skiareálu. "Ke každému turniketu u lanovky povede pouze jeden jednostopý, 80 centimetrů široký koridor. Vzhledem k tomu, že návštěvníci mají na nohou lyže, budou mít mezi sebou zajištěné dvoumetrové rozestupy. Mezi jednotlivými koridory pak budou rovněž rozestupy široké dva metry," uvedl ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Návštěvníci střediska mohou odstavit svá vozidla na parkovištích Hromovka a Medvědín. Skibusy zatím jezdit nebudou až do obnovení provozu hotelů. Občerstvení z výdejových okének bude dostupné na terase Restaurace na Pláni, u Restaurace Stadion a u restaurace a Bistra Medvědín. Středisko v plném provozu nabízí 27 kilometrů sjezdovek, pro přepravu mohou lyžaři využít šest lanovek a 11 lyžařských vleků.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec jsou ode dneška v provozu sjezdovky v Peci pod Sněžkou Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka a na Černé hoře u Janských Lázní sjezdovka Anděl, celkem tedy asi 4,6 km sjezdovek.

"Společný skipas pro šest areálů, na který byli lyžaři ve SkiResortu zvyklí, tentokrát v nabídce nebude. Kvůli protiepidemickým opatřením nabídne SkiResort lyžování pro každý areál zvlášť, za to ale už od 8:00 do 16:00. Skipasy budou nejvýhodnější při on-line nákupu předem, v kamenné pokladně bude cena skipasů vyšší," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. 

Kvůli opatřením proti šíření covidu-19 nebudou mezi areály jezdit páteřní skibusové linky a lyžařský přejezd SkiTour. "Přesun lyžařů skibusy v uzavřených prostorech autobusů na delší vzdálenost je rizikový," uvedl jednatel SkiResortu Petr Hynek.

Z důvodu protiepidemických opatření bude omezen provoz občerstvení u sjezdovek. FordBar na Černé hoře i Bullbar v Peci pod Sněžkou budou nabízet občerstvení z výdejního okénka nebo venkovního baru.

V Česku ode dneška začala platit přísnější opatření odpovídající čtvrtému, tedy druhému nejhoršímu stupni rizika. Zatímco museli uzavřít restaurace nebo hotely, lyžařské areály mohly zahájit provoz, ale za dodržování přísných pravidel, například lyžaři musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, ve střediscích budou víc dezinfikovat. Za zpřísněných podmínek budou fungovat půjčovny i lyžařské školy, z výdejních okének se bude moci prodávat občerstvení.

(ČTK)
Repro foto: Skiareál Špindlerův Mlýn, SkiResort Černá hora - Pec