Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Světový úspěch, v zoo ve Dvoře Králové se narodil vzácný kočkodan

10. 12. 2020

page.Name
K mimořádné události došlo ve dvorském safari parku ve skupině kočkodanů bělonosých. Samice Yvette tam porodila své čtvrté mládě. Stále ohroženější kočkodany bělonosé nerozmnožuje žádná zoo kromě dvorského safari parku. Mládě je i s rodiči vidět ve venkovní voliéře Ptačího světa vždy jen krátce v teplejším počasí.

„Zatím nevíme, zda jde o samce či samici, kočkodani bělonosí mají poměrně dlouhou srst a určení proto není jednoduché. Yvette je velmi zkušená matka a mládě zatím nepouští. My do výchovy nijak nezasahujeme. Kontrola je tak složitá,“ přibližuje mládě narozené 21. listopadu zooložka Gabriela Linhart. Otcem je samec Wangari. Safari park je jednou z pěti certifikovaných zoo na planetě, která kočkodany bělonosé chová. Žádná jiná je přitom v současnosti nerozmnožuje.

Kočkodani bělonosí jsou přitom ve střední a západní Africe, kde žijí, stále ohroženější. Na některých místech jich během uplynulých 20 let ubylo víc než 50 procent. Rozvoj populace v lidské péči může být v budoucnu velmi důležitý. „S ostatními chovateli proto úzce spolupracujeme. Letos proto odešel sedmiletý syn Yvette a Wangariho do Duisburgu, kde vytvořil pár s tamější samicí,“ pokračuje Gabriela Linhart.

Úbytek kočkodanů bělonosých i dalších zvířat je pro ekosystém Afriky katastrofou. Kočkodani jako plodožravá zvířata přispívají k roznášení semen na relativně velké vzdálenosti, a tím udržují druhovou pestrost lesů a přispívají k šíření rostlin tam, kam by se semena bez pomoci nedostala. Bez nich příroda strádá.

Proslulí jsou také svou bohatou hlasovou komunikací. Vědci prokázali, že kočkodani skládají zvuky do skupin a formují tak i velmi složité věty. „Jde o systém fungující na naprosto stejném principu jako lidská řeč. V podstatě pracují s jednotlivými slovy,“ upozorňuje Gabriela Linhart. Například pro různé predátory mají různá „slova“, aby mohli všichni členové skupiny zvolit nejjistější formu útěku či obrany.

Trojice kočkodanů využívat venkovní expozici u Neumannovy vily. V chladném počasí však tráví většinu času v teple zázemí, zahlédnout je tak vyžaduje trpělivost.

Dvůr Králové zažívá v chovu primátů úspěšný podzim. Mládě, narozené v září, vyrůstá i ve skupině vzácných a raritně chovaných gueréz angolských. Na potomcích dvorského chovu v tomto případě stojí celá evropská populace těchto opic.

(Michal Šťastný, Safari park Dvůr Králové)
Foto: Simona Jiřičková