Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Porodnice je zavřená a bez primáře, přesto v ní proběhly akutní porody

8. 10. 2020

page.Name
Stále chybí primář a lékaři, porodnice proto zůstává i nadále zavřená. "Určitě to není navždy, děláme co nejvíc proto, aby se otevřelo co nejdřív," prohlásil ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Problém s nedostatkem lékařského personálu vyvrcholil v létě. Místo potřebných sedmi lékařů byli na plno k dispozici jen tři, a další dva jen na částečný úvazek. Vedení špitálu zavřelo v srpnu porodnici s nadějí, že jde o dočasné řešení, a že v září spustí provoz s novým primářem a novými lékaři. Jenže se je nepodařilo sehnat, takže nebylo možné plnohodnotný provoz obnovit.

Hledání stále pokračuje. Aktuálně vede ředitel špitálu několik jednání, z nichž by případně mohli vzejít noví lékaři pro porodnici či adepti na primáře. Radši ale brzdí optimismus. "Zatím nemáme podepsanou smlouvu, ani nemáme sjednaný nástupní termín, takže je to pořád ve vzduchu," řekl opatrně.

Dosavadní jednání s potenciálními primáři i dalšími lékaři se specializovanou působností pro gynekologii a porodnictví ztroskotala. "Jednotliví lékaři většinou váží své působení na někoho dalšího, nechtějí do toho jít sami. A mladý lékař k nám nepůjde, dokud tady nebude primář a zástupce, kteří budou oddělení někam jasně vést a směřovat," vyjmenoval už dříve Procházka důvody, proč oslovení lékaři Trutnov odmítají.

Postupně oslovil všechny gynekology v republice. "Všichni oslovení si uvědomují, že k sobě potřebují ještě druhého nebo případně třetího lékaře. V jedné fázi ale máme rozjednanou skupinu tří lékařů, kteří pokud by do toho šli, tak je vysoká pravděpodobnost, že by mohli nastoupit jako tým, včetně primáře," naznačil Procházka.

Porodnici od odchodu primáře Milana Krotkého dočasně vede jako zastupující primář dlouholetý zkušený porodník Pavel Růžička. Zdravotní sestra a porodní asistentky můžou dočasně pracovat na jiných odděleních nebo absolvovat stáže v jiných špitálech. Přestože je porodnické oddělení zavřené, pomohla trutnovská nemocnice na svět několika novorozencům. "Měli jsme tu dva akutní porody, které nešly převést jinam," řekl Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@rutnovinky.cz