Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

U Hrádečku stojí malá kaplička na památku Václav Havla

9. 10. 2020

U Hrádečku stojí malá kaplička na památku Václav Havla 6 snímků
Všimli jste si? U chalupy Václava Havla vyrostla před pár dny nová stavba. Miniaturní kaplička. Na Hrádečku ji nechala umístit prezidentova manželka Dagmar Havlová.

Kaplička stojí přes silnici naproti Havlově chalupě. "Nechala jsem na naší louce postavit malou kapličku tak, aby zachovala ráz krajiny. Jsou to možná spíš Boží muka. Je na památku mého manžela, vystavěna pro vás všechny, kteří chcete uctít jeho památku.," napsala Dagmar Havlová na Instagramu, kde na novinku upozornila.

Právě tento týden, v pondělí 5. října by se český prezident Václav Havel dožil 84 let.

Kaplička je sestavena z kamení, sošku Panny Marie chrání mříž. Už hned v prvních dnech se u ní objevilo několik květin, Havlův portrét a srdce, které bylo prezidentovým symbolem. Kamenná stavba stojí asi deset metrů od místa, kde dosud byli lidé zvyklí každoročně zapalovat svíčky při výročí narození a úmrtí Václava Havla nebo listopadové revoluce z roku 1989. Veřejnosti je volně dostupná. "Prosím, abyste louku nerozjížděli auty. Nerada bych tam měla oplocení. Děkuji," požádala Havlová případné návštěvníky.

Sám Václav Havel označoval Hrádeček za svůj existenciální domov. Často na něm pobýval, a to nejen v době, kdy pracoval v trutnovském pivovaru. "Byla tady sepsána petice Několik vět. Tady se rodila Charta 77, tady bylo místo, kde se rodila a organizovala solidarita s pronásledovanými hudebníky v letech sedmdesátých a osmdesátých," prohlásil o chalupě v listopadu 2010, když v Uffu přebíral čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova.

Hrádeček se stal rovněž místem Havlových setkání s polskými disidenty a po revoluci místem oficiálních setkání s významnými politiky z celého světa. Například v roce 1999 na Havlovu chalupu přijel tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan.

Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz