Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Unikátní knihovna historika a pedagoga Wolfa se přestěhuje do muzea

18. 10. 2020

Unikátní knihovna historika a pedagoga Wolfa se přestěhuje do muzea 5 snímků
Mimořádně cenný dar obdrželo trutnovské Muzeum Podkrkonoší. Rozsáhlou knihovnu čítající tisíce převážně odborných publikací. Původně patřila historikovi a vysokoškolskému učiteli Vladimíru Wolfovi. Po jeho smrti ji věnovala muzeu Wolfova manželka Marta.

„Manžel už jako malý kluk četl knihy o českých dějinách, konkrétně o husitství, a postupně se zajímal o další etapy naší historie. K lásce ke knihám a historii ho přivedl jeho kmotr Jan Kuběnka. Tuto knihovnu budoval už od mládí,“ uvedla Marta Wolfová.

Vladimír Wolf nashromáždil výjimečnou sbírku několika tisíců knih, publikací a svazků. Tvoří ji především odborná literatura z oboru historie, archeologie a toponomastiky (nauka o místních jménech), jsou v ní také edice písemných pramenů a řada cenných titulů. Mnohé v muzeu dosud nebyly. "Za 130 let existence muzea se nestalo, že by získalo tak rozsáhlou knihovnu od jediného člověka. Je to výjimečná věc a pro nás je nesmírnou ctí. Daru si obrovsky vážíme a paní Wolfové velmi děkujeme," prohlásil ředitel muzea Vlastimil Málek.

V současné době se knihy nacházejí v bytě, ve kterém manželé společně žili. Brzy budou přesunuty do budovy muzea. Převoz takového počtu knih a jejich evidence zabere několik týdnů. Knihovna pak bude mít v muzeu svůj vlastní vymezený prostor. „Chceme všechny svazky zachovat pohromadě jako ucelený soubor a uctít tak profesorovu památku. Knihy se stanou součástí odborné muzejní knihovny, budou mít zvláštní řadu evidenčních čísel a celek ponese na jeho počest název Wolfova knihovna,“ oznámil Málek.

Muzejní knihovna je veřejná, ve všední dny přístupná. I Wolfova knihovna tak bude k dispozici. Bude možné do ní nahlédnout, pořizovat si z knih výpisky či opisy.

Profesor Vladimír Wolf zemřel loni 23. prosince ve věku 77 let. Za života spolupracoval téměř se všemi významnými institucemi. Například v letech 1965 až 1970 působil v trutnovském muzeu. Za své politické názory byl ale komunisty v době tzv. normalizace vyhozen. Pak pracoval jako dělník pro archeologický ústav a následně jako archivář v Texlenu.

Během sametové revoluce v roce 1989 se aktivně zapojil od politiky, patřil k významným členům místního Občanského fóra. Čtyřikrát ho lidé zvolili do městského zastupitelstva. Byl klíčovou osobou tzv. názvoslovné komise města. Před lety navíc přivedl do Trutnova pobočku Slezské univerzity v Opavě.

Od roku 1991 byl vysokoškolským pedagogem. Na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové se dokonce v roce 1999 stal děkanem. Proslul také jako autor mnoha publikací. Známé jsou jeho sborníky o lnářském průmyslu, a také sborníky Krkonoše - Podkrkonoší a Kladský sborník, k jejichž vydávání zásadní měrou přispěl. Osobně si velmi cenil monografie o Janu Koldovi ze Žampachu. Z porevoluční doby se stala známou jeho kniha Čas změny, ve které popisuje dějiny trutnovského Občanského fóra v letech 1989 až 1991.

Za svoji rozsáhlou osvětovou, pedagogickou a kulturní činnost získal také řadu významných ocenění. V červnu 2007 dostal nejprve Čestné uznání městské rady, v roce 2011 dokonce Kulturní cenu města Trutnova. „Profesor Wolf byl významnou osobností, která se zapsala do dějin Trutnova. Jeho vědomosti na poli historie a názvosloví byly neocenitelné. Jsem rád, že jeho odkaz tu díky paní Wolfové a muzeu i nadále přetrvá," řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Za mimořádný přínos pro přeshraniční spolupráci byl Wolf vyhlášen osobností česko-polského příhraničí a získal sošku Swidnického gryfa. Redakce Trutnovinek mu udělila cenu In memoriam za mimořádný přínos v oblasti historie a pedagogiky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Univerzita Hradec Králové, Miloš Šálek