Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Dny evropského dědictví začnou v lesnickém stylu v parku

11. 9. 2020

page.Name
Šestnáct památkových nebo atraktivních míst bude v sobotu zdarma zpřístupněno v rámci Dnů evropského dědictví. Letošní připomínka významných historických objektů je věnovaná 760. výročí první písemné zmínky o městě Trutnově. Zároveň se uskuteční ve spolupráci s Českou lesnickou akademií, která slaví 75. výročí svého působení v Trutnově.

Oficiální zahájení akce se odehraje v sobotu od 10 hodin v městském parku u dračí fontány, vedle lesárny. „Letošní ročník jsme se rozhodli věnovat kulatému výročí našeho města. Je tomu už 760 let, kdy byl poprvé písemně zaznamenán. Tomuto výročí jsme přizpůsobili také program, kdy se otevřou významné budovy v centru," říká trutnovský starosta Ivan Adamec. Právě on s ředitelem lesnické akademie Milošem Pochobradským dny evropského dědictví slavnostně zahájí.

Kromě lesnického programu v parku (např. trubači, sokolníci, ukázky vábení, country koncerty a setkání absolventů) si lidé můžou prohlédnout budovu lesnické akademie. Přístupné budou podzemní chodby (s rouškou). V zázemí společnosti Lesy a parky Trutnov bude připraven program pro děti, jako například lesnická pedagogika, soutěže a seznámení s technickým vybavením. Zpřístupněny budou také Janská kaple a památník generála Gablenze.

Ve Staré radnici budou k nahlédnutí kroniky města Trutnova. V obřadním sále se bude promítat dokument o trutnovském malíři Miloši Trýznovi, který v prostorách radnice vystaví vlastní kresby. Otevřený bude také Haasův palác, kde sídlí umělecké škola. Její žáci připravili jako bonus výstavu vlastních výtvarných prací a hudební program.

Galerie Draka láká na premiéru filmu o trutnovském drakovi v kině Vesmír (od 14 hodin) a na koncert souboru NaŽďár (od 17 hodin v galerii). Muzeum Podkrkonoší zpřístupní výstavu k výročí města Trutnov na nejstarších fotografiích z muzejní sbírky. Galerie města Trutnova zve na výstavu Krajiny moří.

Nahlédnout bude možné i do Kostela Narození Panny Marie, kde se navíc uskuteční dva koncerty (od 16 hodin Chorea Corcontica, od 17 hodin Trutnoforte). "Na závěr dne se v kostele Narození Panny Marie uskuteční mše věnovaná městu,“ vysvětluje Ivan Adamec.

Vůbec poprvé se veřejnosti otevře zázemí Technických služeb Trutnov, kde bude připravena ukázka techniky, skákací hrad a soutěže pro děti. Interaktivní výstava je pro návštěvníky připravena také v Tkalcovském muzeu ve Voletinách.

„Po celý víkend bude otevřeno Turistické informační centrum na Krakonošově náměstí, kde se zájemci dozví další informace o Dnech evropského dědictví a získají plánek města s vyznačenými památkami,“ dodává trutnovský starosta Ivan Adamec.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek