Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Nečekaný nález. Ze špalku dřeva vypadl odznak pro matky árijských dětí

3. 9. 2020

page.Name
Taková událost, která se nedávno odehrála v rodině Jana Fiebingera z Trutnova, známého z genealogických pátrání po svém rodu, se nestane každý den. Nedávno mu Jan Strachota z oblasti Janovic a Hodkovic, která patří pod obec Jívka, přivezl domů na topení bukové dříví. To bylo nutné zpracovat a uskladnit na zimní měsíce.

Jeho syn Jan, který špalky nakládal na kolečko, při tom učinil zásadní objev. Z jednoho totiž vypadl odznak. „Všiml jsem si, že vedle špalku něco leží na zemi. Hned na první pohled jsem spatřil hákový kříž. Odznak byl trochu pokrytý hlínou, kterou jsem odstranil. Zpočátku jsem nechtěl uvěřit, že jsem něco takového objevil. Bylo to velké překvapení. Pak už jsem se věnoval více nálezu než dřevu,“ vzpomíná na nedávnou událost syn Honza.

Ten si nález vysvětluje tak, že Němci, kteří po válce odcházeli z pohraničních Sudetech, kde předtím žili, ukrývali různé cennosti, kde se dalo, vytvářeli skrýše, a to i v dutinách stromů. „To bude zřejmě případ i tohoto kříže,“ myslí si. Stejný názor má i jeho otec. „Mám kamaráda ze Žacléře, který vyhledává různé věci v přírodě pomocí detektoru kovů. Sám už našel dva nebo tři podobné poklady pod pařezy, kde v krabičce byly zlaté hodinky, náušnice a podobné cennosti. Ty si Němci schovávali, protože věřili, že se jednou vrátí a zase si je vyzvednou.“

Stříbrný nález noví majitelé vyčistili louhem. Křížové strany jsou modré barvy, uprostřed je hákový kříž a v kruhu kolem něj nápis Der Deutchen Mutter, tedy Německá matka. Na rubu je podpis Adolfa Hitlera a datum 16. prosince 1938, tedy den, od kdy začaly být kříže udělovány německým matkám, za „uvědomělé“ rozmnožování árijské rasy. „Při předávání odznaku matce místní příslušníci Hitlerjugend udělali špalír a salutovali,“ vysvětluje Fiebinger starší.

Čestného kříže německé matky, jak nálezci zjistili, jsou tři verze. Bronzový je určen pro matku minimálně čtyři dětí, stříbrný šesti a zlatý osmi potomků. Tyto kříže byly udělovány 12. srpna při příležitosti narození Hitlerovy matky. „Podařilo se mi také vypátrat, že ještě existuje zlatý kříž s brilianty. Ten byl údajně udělen jen několika matkám, které přivedly na svět dvanáct až čtrnáct dětí,“ říká Fiebingerův syn, který si nechá nález na památku. „Něco takové se totiž každý den nenajde. Je to vzpomínka spojená s historií Trutnovska,“ dodává.

Jeho otec je toho názoru, že nalezený kříž je artefakt, který má více úrovní. „Je tem hákový kříž, což samo o sobě působí dosti odpudivě. Je to ale zároveň odznak, který byl přes sedmdesát let ukrytý někde v dutině stromu, a to působí naopak zajímavě. Když se ještě dokáže identifikovat místo nálezu, dala by se určitě v archivech či matrikách najít majitelka kříže, což je podle mě více než nějaká symbolika nacistické ideologie.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek