Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov zastavil samoplátcům odběry na covid, posílá je do Hradce Králové

17. 9. 2020

page.Name
Trutnovská nemocnice přestala provádět odběry na covid-19 samoplátcům. Kvůli všeobecně vysokému nárůstu počtu odběrů je bude směřovat do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Lidé se tam ale musí objednat prostřednictvím rezervačního systému.

"Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v našem kraji a velkého počtu indikovaných pacientů ze strany Krajské hygienické stanice a praktických lékařů na testování pacientů na covid-19, jsme z kapacitních důvodů nuceni dočasně pozastavit vyšetřování samoplátců na covid-19," oznámilo dnes vedení trutnovského špitálu na webu. Denní testovací kapacita trutnovské laboratoře je 500 vzorků.

Improvizované odběrové místo v mobilním stanu otevřela nemocnice v pondělí 23. března. Funguje jako drive-in. Pacient najede vlastní autem do stanu a skrz stažené okénko mu proškolení zdravotníci ve speciálních ochranných oblecích odeberou z úst a krku vzorky sliznice. Odběrové místo je na okraji nemocničního areálu. Lidé do něj najedou rovnou z ulice Marie Majerové. Městská policie kvůli tomu dočasně na místě provedla několik změn v dopravě. Místo hlídají strážníci. O výsledku vyšetření budou pacienti informováni telefonicky.

Nyní se ale samoplátci musí na vyšetření objednat do odběrového centra Fakultní nemocnice Hradec Králové. "Centrum bude odběry zajišťovat pouze pro pacienty indikované k vyšetření lékaři či hygieniky a samoplátce objednané předem prostřednictvím rezervačního systému, který zájemci najdou na www.fnhk.cz. Důvodem je vysoký nárůst počtu odběrů v posledních dnech a nutnost regulace plynulosti provozu centra," vysvětlil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Fakultní nemocnice přistupuje k opatření přesto, že posílila odběrové centrum personálně, zlepšila technické zázemí a pro zajištění rychlejšího provozu v centru zřídila dvě odběrová místa. "Na odběrové centrum do Hradce Králové přijížděli bez objednání také lidé například z Pardubického a Středočeského kraje či z Prahy," upozornil Sochor.

Odběrové centrum v Hradci Králové funguje stejně jako trutnovské v režimu drive-in. "Příjezd je vyznačen Třebešskou ulicí kolem areálu Univerzity obrany. Příchod pro pěší je vyznačen od pěší i hlavní vrátnice. Centrum je nyní v provozu sedm dní v týdnu od 7:30 do 15:30 hodin," dodal mluvčí enmocnice Jakub Sochor.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek