Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

V Úpici se šíří nákaza Covidem, ohniskem je domov seniorů

9. 9. 2020

page.Name
Nákaza koronaviru se v šestitisícové Úpici na Trutnovsku dál šíří. Od úterý do středečního poledne hygienici testováním zjistili 27 nových případů nemoci, celkem Covidem-19 zatím onemocnělo 57 lidí. Uvedla to mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Ohniskem nákazy je úpický soukromý domov seniorů Beránek. Nákaza pronikla i do škol. Kvůli situaci v Úpici ve středu zasedne Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje.

Počet nakažených klientů domova seniorů od úterý vzrostl o 11 na celkových 28. Jeden klient domova s covidem v úterý v nemocnici zemřel. Počet nakažených zaměstnanců domova se od úterý zdvojnásobil na 14. Nakazilo se i několik rodinných příslušníků pracovníků domova včetně dětí školou povinných. V úpické Základní škole Bratří Čapků hygienici od úterý zjistili sedm nakažených školáků a jednoho nemocného pedagoga. "Ve škole je v karanténě pět tříd. Jedna třída je v karanténě také na ZŠ Úpice - Lány," uvedla Krejčí.

Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Nemocní v domově jsou v izolaci, celý domov je v karanténě. V domově, který má asi 70 klientů a asi 50 pracovníků, platí zákaz návštěv, zákaz příjmu a přesunu klientů.

Úpická radnice lidem doporučila zvážení konání a účasti na hromadných akcích pořádaných uvnitř i venku. "V případě účasti na hromadné akci doporučujeme dodržování bezpečnostních rozestupů dva metry a nošení ochrany úst a nosu. Ochranu úst a nosu je vhodné nosit také v obchodech a ve veřejných vnitřních prostorech," uvedla radnice na webu.

Ohnisko v Úpici stojí i za výrazným zvýšením případů Covidu na Trutnovsku v posledních dnech. Od pátku do dnešního rána se počet zjištěných případů nákazy v okrese od počátku epidemie zvýšil o 55 na dnešních 117. Počet aktivních případů v okrese od pátku vzrostl z 18 na 70.

(ČTK)
Foto: Město Úpice