Neděle

14. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na první stupeň

1. 3. 2021

page.Name
Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo na nejnižší první stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš je od 80 do 130 centimetrů sněhu, uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Více sněhu je podle něj uloženo na závětrných východních a jihozápadních svazích, žlabech a v odtrhových zónách.

Kvůli od pondělí vyhlášenému omezení pohybu lidí mohou do Krkonoš vyrazit jen místní obyvatelé. Vládou vydané protiepidemické opatření o omezení pohybu má trvat do 21. března. Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb.

"Po několikadenní oblevě se na horách opět ochladilo. Na povrchu vznikla krusta z firnu," uvedl Dlouhý. Na jižních a slunných svazích se podle něj mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu nebo laviny klouzavé. "Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu," uvedl.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Od 14. ledna do neděle 28. února platil druhý stupeň.

Zatím jedinou obětí laviny v letošní zimě je sedmnáctiletý skialpinista. Zahynul 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. Druhý, čtyřicetiletý skialpinista pád laviny přežil. Předtím se obětí laviny v Krkonoších stal 5. února 2015 při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Bogáň