Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

V Safari Parku ve Dvoře Králové se narodilo mládě hrošíka liberijského

5. 3. 2021

V Safari Parku ve Dvoře Králové se narodilo mládě hrošíka liberijského 4 snímků
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na konci února narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského. V krátké době jde o druhý úspěšný odchov. Předchozí hrošík se v zoo narodil loni na konci října, předtím to bylo v roce 2006. Novým přírůstkem je sameček, matkou je šestiletá samice Malaya. Nyní je safari park kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřený.

"Hrošíky rozmnožujeme po 15 letech. Evropský chov stagnoval a bylo složité vytvořit vhodné chovné páry. Problém byl zejména v nedostatku chovných samců," uvedl zoolog Jiří Hrubý. Narození již druhého samce za necelého půl roku zoo považuje za velký úspěch, protože v zahradách na celém světě se za poslední rok narodilo jen 12 hrošíků.

Ačkoli je Malaya matkou poprvé, celou situaci podle chovatelů zvládá v klidu a mláděti věnuje náležitou péči. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují.

Nyní ve Dvoře Králové žije i s novým přírůstkem šest hrošíků, tři samci a tři samice. Hrošíci nyní dočasně žijí v prostorách karantény nedaleko Neumannovy vily. Jejich pavilon nyní zoo opravuje. Stavbaři také zvětší venkovní výběhy, větší budou i bazény. Vše by mělo být hotové na jaře.

Chov hrošíků liberijských v zajetí podle dvorských chovatelů dlouhodobě stagnuje. Jedním z důvodů je nedostatek vhodných samců. Otcem obou malých dvorských samečků je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh řečený Valda, který dorazil do Dvora Králové začátkem loňského roku z nizozemského Rotterdamu. O jeho získání se jednalo několik let. Samice Malaya se narodila před šesti lety v Gaia Zoo v Nizozemsku. Skupinu kromě Wamburuhtuha a Malayi tvoří ve Dvoře Králové ještě druhá chovná samice Tanquey a její jedenačtyřicetiletá matka Tana. Obě dvě se narodily ve Dvoře Králové a Tana patří mezi nejstarší hrošíky na světě.

Dvůr Králové chová hrošíky od roku 1972, dosud se tu narodilo 20 mláďat. První mládě, samce Viktora, se povedlo odchovat v roce 1978.

Chov hrošíků je podle zoologů složitý. Jednotlivá zvířata jsou vzájemně nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohla by se napadat a vážně zranit. Ošetřovatelé proto musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést.

Hrošík liberijský patří mezi nepřežvýkavé sudokopytníky. Od hrocha se liší částečně stavbou těla a především způsobem života. Voda totiž není pro hrošíky hlavním živlem. Přes den se toulají pralesem a hledají potravu. Dospělá zvířata váží kolem 250 kilogramů, mláďata mají při narození asi šest kilogramů. Stavy hrošíků v západní Africe stále klesají především kvůli úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený.

(ČTK)
Foto: Simona Jiřičková/SPDK