Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Žena, kterou včera u Mužských kamenů zavalila lavina, podlehla těžkým zraněním

15. 3. 2021

Žena, kterou včera u Mužských kamenů zavalila lavina, podlehla těžkým zraněním 24 snímků
Mladá žena zavalená v Krkonoších nedělní lavinou v noci na dnešek zemřela. Do Fakultní nemocnice v Hradci Králové byla převezena v kritickém stavu. „Přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit,“ oznámil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Lavina se uvolnila na hoře Mužské kameny, šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Záchranáři dnes upřesnili, že k tragédii došlo pod sedlem nad Martinovkou v části Czarny Kociol Jagniatskowski na polské straně Krkonoš. "Lavinu uvolnila skupina skialpinistů z Česka. Došlo ke kompletnímu zasypání jedné ženy. Skialpinisté neměli lavinovou výbavu," řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Porušili skialpinisté vládní nařízení o omezení pohybu?
Mladá žena byla na skialpech v Krkonoších u Martinovy boudy společně s dalšími třemi muži. "
Zahájili jsme úkony trestního řízení zatím bez právní kvalifikace. Všichni čtyři skialpinisté pochází z Mělnicka. S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se tak potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

K nalezení a vyproštění ženy výrazně pomohl lavinový pes Horské služby. "Pomocí vrtulníku Letecké záchranné služby se relativně rychle na místo dostali psovodi, kteří okamžitě začali pátrat po zasypané skialpinistce. Po 20 minutách pes označil místo. Po vykopání jsme začali společně se záchranáři Zdravotnické záchranné služby resuscitovat," řekl člen Horské služby Krkonoše Pavel Smejkal.

Resuscitovanou skialpinistku pak vrtulník transportoval do nemocnice. "Přes zhoršující se počasí nakonec záchranáři pomocí lanového podvěsu zraněnou ženu vyzvedli a přenesli na místo, kde mohla být umístěna na palubu vrtulníku. Následně byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," uvedl mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

„Ženu lékaři na operačním sále nemocnice napojili na mimotělní oběh, její stav je kritický,“ upřesnil včera lékařský náměstek nemocnice Zdeněk Tušl. V noci na dnešek žena těžkým zraněním podlehla. Dva muži přečkali nedělní tragédii bez zranění. Utrpěli ale šok a byli převezeni do liberecké nemocnice.

Zásah záchranářům ztížila sekundární lavina, která se uvolnila ve vedlejším žlabu. "Řítila se na naše záchranáře. Všichni, včetně psů stačili včas utéct do bezpečí," uvedl Pavel Cingr z Horské služby Krkonoše.

K podobné tragédii došlo v Krkonoších před měsícem. Od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole sjela lavina, kterou strhli dva skialpinisté. Sedmnáctiletý mladík zemřel, pětačtyřicetiletý muž přežil.

Neděle byla pro záchanáře mimořádně náročná. V Krkonoších totiž spadly laviny na dvou místech. První v Bialym Jaru nad Karpaczí, druhá (tragická) v části Czarny Kociol Jagniatskowski. Celkem tak bylo v jeden den na dvou akcích 111 profesionálních i dobrovolných záchranářů Horské služby České republiky.

V Krkonoších platí aktuálně 2. stupeň lavinového nebezpečí. "Lavinové lokality jsou řádně označeny. Na cestách procházejících katastrem je varování. Všem doporučuji pozorně sledovat aktuální lavinovou předpověď a používat kompletní lavinovou výbavu, tedy lavinový vyhledávač, sondu a lopatu, případně lavinový batoh. Neméně důležité je umět lavinovou výbavu rychle a správně použít," důrazně varoval Pavel Jirsa.

(pac, tz-hs, ag, čtk)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba Krkonoše