Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zoo ve Dvoře Králové rychle narůstají škody, obává se černých scénářů

23. 3. 2021

page.Name
Safari parku již narostla ztráta od počátku roku o dalších pět milionů korun. V souvislosti s postupující krizí a velmi nepříznivým vývojem by v případě delšího trvání této situace musela přijít další krizová opatření. Zoo se snaží tuto krizi řešit, jedním z nejnovějších projektů je "Pozvi zvíře na oběd".

"Situace se dál dramatizuje. Aktuálně vyčíslujeme škodu safari parku způsobenou koronavirovými opatřeními na pětatřicet milionů. Pokud by i nadále přetrvával tak nepříznivý vývoj věcí a ještě se prohlubovala špatná situace státu, museli bychom zavést ještě intenzivnější úsporná opatření," upozorňuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Jen krmení pro zvířata a prostředky na mzdy pro zaměstnance safari parku stojí měsíčně zhruba šest milionů korun. Prakticky jediným příjmem je v tuto chvíli provozní příspěvek Královéhradeckého kraje.

Ztráta proto i nadále roste. V případě, že by došlo k tomu, že safari park nebude možné otevřít v průběhu dubna, začnou ztráty růst rapidním tempem. Pokud by pak omezení v takovémto rozsahu a bez významnější pomoci státu přetrvala například i do května, bylo by neodvratné sáhnout i k omezení počtu chovaných zvířat v některých skupinách. Safari park má připraven akční plán úsporných opatření, který zahrnuje několik stupňů snahy vypořádat se s masivní ztrátou. V řadě případů jsou již opatření zavedena a v případě prohloubení krize by se ještě zpřísnila.

V postupném sledu zahrnuje:
- omezení údržby a další odklady neurgentních oprav.
- omezení výdajů na externí smlouvy a jejich případné vypovězení
- snížení platů zaměstnanců
- omezení počtu zvířat ve vybraných skupinách tak, aby byl zachován chovatelský potenciál.

Zejména omezení počtu zvířat je až zcela poslední možností. Pokud by k němu muselo dojít, maximální množství zvířat, o která již safari park nebude schopen se postarat, odcestuje do jiných zoologických zahrad v rámci EAZA či WAZA, kde je koronavirová situace spojená s provozem zahrad a jejich podporou příznivější. V těchto zahradách by se dvorská zvířata stala členy nových chovných skupin. Tento odchod by byl ve většině případů trvalý.

Safari park již půl století funguje jako největší genetická banka afrických zvířat v lidské péči na světě. Případné omezení počtu zvířat by proto mohlo mít nedozírné následky nejen na atraktivitu areálu, ale především na ochranu daných druhů v mnohem širším kontextu.

Pozvi zvíře na oběd
Jedním z opatření čelícímu svízelné finanční situace je projekt, v němž nově mohou příznivci královédvorského safari zvát své zvířecí oblíbence na sváteční oběd, brunch či večeři. Právě zaplacením účtu za denní krmení pro vybraná zvířata pomohou safari parku vypořádat se s důsledky koronavirové krize.

„Věříme, že s otevřením restaurací si lidé vyrazí se svými přáteli na oběd či večeři, aby si užili možnost být spolu. My jim dáváme šanci pozvat – i když obrazně – na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie,“ popisuje projekt Přemysl Rabas.

V rámci projektu vyjde denní menu pro zvířecí labužníky na 100 až 450 korun.

(Safari Park Dvůr Králové nad Labem)