Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Ceny angličáků strašně vzrostly, tvrdí bratři Lédlovi

3. 6. 2021

Ceny angličáků strašně vzrostly, tvrdí bratři Lédlovi 5 snímků
Téměř každý kluk sbíral v dětství modely aut. „Angličáky“ byly populární před rokem 1989, a jsou i nyní. Dokladem jsou bratři Tadeáš a Štěpán Lédlovi, sice ještě školou povinní, ale možná o to vášnivější sběratelé z Chvalče u Trutnova.

Kluci, používá se ještě dnes výraz „angličáky“?
Tadeáš: My sbíráme hlavně modely značek Hot Wheels a Matchbox. A těm se pořád říká angličáky.

Proč jste je začali sbírat?
Štěpán: Auta nás zajímají od malička, táta dělá s auty v práci. Tadeáš: Ve velkém jsme začali asi před pěti nebo šesti lety. Přišlo to nějak samo. Dřív nás bavilo i lego, ale to není ono.

Sbíráte všechny modely nebo je některé?
Tadeáš: Sbíráme všechno, ale asi nejvíc Němce a Japonce. Takže nissany, hondy, volkswageny, porsche, audiny, a podobně. Toho máme nejvíc.

Co musí dělat sběratel autíček?
Tadeáš: Pořád sledovat na internetu, co je nového. Hlídat, co právě vychází na oficiální stránce Hot Wheels. Koukat na Aukro nebo Bazoš, kde se autíčka prodávají, chodit do hračkářství. Jenže tam jsou modely brzy vyprodané.
Štěpán: Autíčka sbírá hodně lidí, strašná spousta. Taťka se dostal do sběratelské skupiny na facebooku, tam se autíčka taky hodně prodávají.
Tadeáš: To jo, ale teď ceny angličáků strašně vzrostly…
Štěpán: Některá autíčka kupujeme od kamarádů, které už sbírání přestalo bavit.

Když si chcete koupit autíčko, tak musíte o peníze poprosit rodiče?
Tadeáš: Hodně si kupujeme za své. Dostáváme od rodičů kapesné. Když máme autíčko navíc, tak se ho snažíme prodat a získat tak další peníze.
Štěpán: Nebo prodáme hračky, s kterými už si nehrajeme. Hodně aut si kupujeme sami.
Tadeáš: Někdy táta přinese nějaké modely a řekne, že nám jen dá za nízkou cenu.
Štěpán: Něco nám taky vozí babička z Německa, třeba k narozeninám.

Počítali jste, kolik autíček doma vůbec máte?
Tadeáš: Jen tady na dřevěných poličkách jich bude si 1200. Brácha má auta na poličkách ve svém pokoji víc namačkaná, bude jich tam mít víc.
Štěpán: Spoustu jich máme na půdě, v krabicích, některé máme nerozbalené. Celkem jich máme asi přes 5 tisíc.
Tadeáš: Táta toho má míň, než my. Ale možná má vzácnější kusy.

Odhadovali jste někdy, jako hodnotu má vaše sbírka?
Tadeáš: No, možná 120 tisíc korun. Každé může mít jinou cenu. Některá jsou hodně vzácná, protože jich výrobce udělal málo.

Proč máte některá auta nerozbalená?
Štěpán: Zabalená mají někdy větší cenu. Ale nemusí to být pravidlo.
Tadeáš: Je těžké se rozhodnout, jestli autíčka budeme rozbalovat, nebo zda je necháme spíš zabalené, jako to dělám v poslední době já.
Štěpán: Když je třeba na internetu napsáno, že je model vzácný, tak ho nerozbalím, aby se nepoškrábal nebo neodřel.
Tadeáš: Co si chci rozbalit, anebo vylepšit, tak si koupím dvakrát nebo třikrát. Jedno auto nechám zabalené, další upravím.

Vy musíte angličáky vylepšovat?
Štěpán: Když autíčko vylepšíte, má ještě větší cenu. Stačí trochu jiný potisk, než mají běžné sériové kusy a pak se prodá za víc peněz, než bylo koupené.
Tadeáš: Někdy je nutné i nové auto vylepšit. Třeba kolečka bývají špatná, loupe se z nich barva. A někdy si chci jen model přestříkat jinou barvou.
Štěpán: Některá autíčka jsou tak zničená, že mají cenu sotva deset korun. Když je ale opravíte, cena vzroste.
Tadeáš: Opravíme si i starší autíčka, která jsou v dezolátním stavu. A někdy model jen upravíme podle skutečného auta. Docela nás to baví.
Štěpán: Máme od táty všechno vybavení, které k tomu potřebujeme. Například minibrusku nebo ministříkací pistoli.

Evidentně vás to baví…
Tadeáš: Chtěl bych se stát automechanikem. Mohl bych pak třeba pracovat s tátou.

Když jsme s fotografem vešli k vám do bytu, doslova jste nás zasypali hromadou informací o autech. Dá se říct, že o nich víte všechno?
Tadeáš: No, víme toho dost, ale určitě ne úplně všechno.

Co na váš koníček říká máma?
Tadeáš: Někdy není úplně nadšená… Když se do toho zapálím, tak u autíček klidně prosedím i celý den. Ale na školu určitě nekašlu.
Štěpán: Neděláme jen auta, snažíme se být také hodně venku. Jdeme třeba za barák a něco děláme. Tadeáš: Ve škole se rozjela akce Okolo Země, takže každý den nachodíme 12 kilometrů. 

Na vlastní oči

Tadeášovi bylo v květnu 14 let, Štěpánovi je 11. Když k nim ale vstoupíte do pokoje, oba na vás chrlí informace o autech, jako zkušení automechanici. Typ, rok výroby, za kolik je koupili, čím jsou modely vzácné, co na nich vylepšili nebo čím se odlišuje od jiného angličáku, který laikovi připadá úplně stejný. Když se oklepete z přívalu informací, všimnete si, že mají vše precizně vyrovnané v poličkách. Na stolech i v dílničce perfektně uklizeno, po podlaze se nic nepovaluje. Náhradní díly jsou pečlivě roztříděné a schované v šuplících.


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek