Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Kasperovi představili umělecké centrum, jako první uvedli výstavu fotografa Havla

22. 6. 2021

Kasperovi představili umělecké centrum, jako první uvedli výstavu fotografa Havla 39 snímků
Český Tate Modern. Prostor, který má obrovskou budoucnost. Úžasná věc! To jsou namátkou vybrané ohlasy, které plně vystihují atmosféru a nadšení při pondělní komentované prohlídce uměleckého centra EPO1 spojeného s vernisáží výstavy fotografií Jiřího Havla.

Do velkorysé přestavby bývalé trutnovské elektrárny na soukromou galerii se manželé Rudolf a Renata Kasperovi pustili loni v únoru. Poskytli k tomu několik rozhovorů, občas někoho individuálně provedli útrobami opuštěné poříčské továrny. Včera večer ale poprvé představili budoucí centrum evropského umění hromadně asi sedmdesáti pozvaným hostům.

Co už je hotové, představili při pondělní vernisáži výstavy snímků fotografa Jiřího Havla. Co teprve vznikne, ale už se na tom pracuje, ukázali při prohlídce velkolepé turbínové haly někdejší parní elektrárny. Právě v ní bude místo pro instalaci nadrozměrných a významných sochařských děl.

„Bude to český Tate Modern,“ prohlásil Zdeněk Rýzner, podnikatel a zakladatel kulturního centra s galerií v Humpolci na Pelhřimovsku. „Tatem“ měl na mysli londýnské muzeum moderního umění, které sídlí v podobně obřích továrenských prostorech. Tamní expozice patří mezi nejsledovanější události světové umělecké scény.

„Když jsem tu byl před časem, byl tady všude strašný binec. Když mi pan Kasper říkal, že z toho udělá výstavní síň, tak jsem mu to moc nevěřil. Je to utopie, myslel jsem si. Ale on to dokázal. Je pro mě čest, vystavovat tady jako první,“ přiznal uznávaný fotograf Jiří Havel. Právě jeho snímky galerie EPO1 vystavila. Do expozice Krkonošský poutník - Jiří Havel 90 vybrala asi padesátku ze stovky fotografií, které pořídila jako jednu z prvních kolekcí do umělecké sbírky.

 

Pondělní prezentace a vernisáž výstavy je prvním krokem na cestě k vybudování špičkového evropského kulturního centra se zaměřením na sochy a plastiky. V pětipodlažní budově bývalé rozvodny mají být tři podlaží výstavních prostor pro menší 3D objekty, obrazy, grafiku i fotografie. Součástí objektu je také depozitář a technické zázemí EPO1. Největším prostorem pro nadrozměrné sochy se stane původní generátorovna a strojovna. Celé centrum má být hotové do roku 2025.

„Chceme pro Centrum současného umění vytvořit velmi kvalitní a nadčasové prostory. Budovy budou velmi kvalitně zrekonstruované a budou žít dál. Věřím, že díky tomu přežijí další generace,“ zopakoval Rudolf Kasper, zakladatel rodinné firmy Kasper.

  čtěte také:  Sochy máme rádi, říkají Kasperovi


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek