Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Krkonoše hlásí za prodloužený víkend skokový nárůst návštěvnosti

15. 7. 2021

page.Name
Krkonoše během prodlouženého víkendu na začátku července zaznamenaly enormní návštěvnost. Na některých místech byla dokonce nejvyšší od roku 2012, kdy byla zprovozněna sčítací zařízení. ČTK to dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Měřicí profily jsou především na hřebenech Krkonoš a na hlavních turistických trasách, které vedou k vrcholovým a nejnavštěvovanějším částem pohoří. K turisty nejvyhledávanějším místům patří nadále Pramen Labe nebo Sněžka.

"Celková průměrná denní intenzita návštěvnosti během prvního prodlouženého červencového víkendu dosahovala letos hodnot téměř 13.500 průchodů či průjezdů za den. V roce 2020 činila 14.200 a v roce 2019 téměř 10.000 za den," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Dosavadní maximální hodnoty byly odečteny například na Labská boudě, kde bylo zaznamenáno 2877 průchodů za den, Pramen Labe měl tuto hodnotu na 1200, Růženčina zahrádka 1078 a trasa Výrovka - Památník obětem hor měla 2230 průchodů a 245 průjezdů cyklistů za den.

"Téměř srovnatelné hodnoty s uplynulým rokem 2020 byly zjištěny na trasách vedoucích na vrchol Sněžky z české strany pohoří. Cesta Obřím dolem měla 1750 průchodů za den a Jelenka 1940 průchodů za den," uvedl Drahný.

Správa KRNAP kvůli tradiční extrémní návštěvnosti Sněžky během července a srpna opět přijala před letní sezonou opatření, aby zabránila ničení cenných ekosystémů. V Obřím sedle a na vrcholu Sněžky instalovala sítě oddělující návštěvnický prostor od míst, kde nemají turisté co dělat. Národní park na Sněžce také posílil strážní službu.

Ze stejného důvodu polský krkonošský národní park opět zjednosměrnil chodník na červeně značené turistické trase od Slezského domu v Obřím sedle na Sněžku. "Po dobu letních prázdnin bude tento chodník sloužit pouze k výstupu na Sněžku. K sestupu ve směru ke Slezskému domu budou turisté muset zvolit žlutě značenou Jubilejní cestu severním úbočím Sněžky," uvedl Drahný.

Upozornil, že při pohybu po polském krkonošském národním parku musí být psi na vodítku a je tam řada cest, kam turisté se psy vůbec nesmějí. Více informací je na webu.

Denní počet pěších turistů na Sněžce v letní sezoně se pohybuje mezi 8000 až 9000, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty lidé přepravení lanovkou z Pece pod Sněžkou na vrchol hory. Přepravní denní kapacita lanovky je až 2400 lidí.

Návštěvnost Krkonoš v současné letní sezoně se očekává obdobná jako loni, kdy byla druhá nejvyšší za posledních devět let, a to i přesto, že turistický ruch byl po významnou část roku omezen restrikcemi kvůli epidemii koronaviru.

ČTK
Ilustrační foto: KRNAP