Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Pohled do dílny: Doufali jsme v zázrak. A vyšlo to!

8. 7. 2021

page.Name
Šicí stroje jedou na plné obrátky, mezi zaměstnanci panuje dobrá nálada. To jsou první věci, kterých si všimnete, když vstoupíte do karácké dílny v Bohuslavicích. Návrat bývalého majitele Zdeňka Rintha jako by všechny polil živou vodou.

„Jsme rádi, že je zpátky a že to tady pojede dál,“ přiznává Ilona Radoňová, která v Kaře pracuje sedm let. Když Zdeněk Rinth firmu před třemi lety prodával, byl to prosperující podnik. Nyní se ji jako zadluženou rozhodl zachránit. „Pevně jsme doufali, že se stane zázrak, a vyšlo to. Když jsme se dozvěděli o jeho návratu, byla to velká euforie. Dokonce jsme si na to připily,“ shodují se Ivana Krulišová a Miroslava Ťahúrová. V Kaře pracují už sedmnáct let.

Situace ale není jednoduchá. Firmu v krizi opustila zhruba třetina zaměstnanců. Získat je zpátky nebude lehké. Chybí lidé do prodejen i do dílen. Nejsou krejčové ani kožešnice. „Učit někoho z ulice není snadné, s tím asi budeme trochu bojovat,“ upozorňuje další dlouholetá pracovnice Kary Zuzana Ševcová.

Zaměstnanci nepochybují, že Kara se zase vzchopí. „S panem Rinthem se to zlepší. On oboru opravdu rozumí. A vždycky věděl, co chce!“ říká Hana Sekyrová, která je firmě věrná už šestnáct let. „Pan Rinth je rázný, ale co řekne, to platí. Například výplaty. Za něj vždycky chodily včas. Nikdy se nestalo, že bychom mzdy neměly, jako se to stalo nedávno,“ připomíná Ilona Radoňová. Chybějící platy za předchozí měsíce doplatil z vlastních úspor právě ředitel Rinth.

Ještě nezačalo ani léto a návrháři Kary už chystají kolekci pro podzim a zimu. „Nám vždycky začne podzimní sezóna, když venku začínají plavky. A když začne zákazníkům podzim, tak my už chystáme jarní kolekce,“ poukazuje ředitel na specifický pracovní koloběh. Když nás provází po továrně, má na sobě bundu s podpisy zaměstnanců. Dostal ji před třemi lety, když prosperující firmu prodal. „Nosím ji pro štěstí, aby se nám povedlo Karu vrátit tam, kde byla dřív,“ říká.

O svém plánu nepochybuje. „Věříme, že se Kara postaví zpátky na nohy! Dáme to!“ směje se společně s kolegyněmi, které mají na starosti servis pro zákazníky. Například opravy a úpravy kožených a kožešinových oděvů a galanterie.

Kdy bude firma skutečně zachráněná? „Až budeme mít první rok zisk. Pokud nepřijde covid nebo něco podobného, tak bychom mohli mít malý zisk už příští rok. Na to Kara má. A když je firma v zisku, je to samozřejmě o něčem jiném, i zaměstnanci to poznají,“ dodává s úsměvem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš