Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pozorování bouře bylo dramatičtější, než jsem čekal, říká lovec bouřek

15. 7. 2021

Pozorování bouře bylo dramatičtější, než jsem čekal, říká lovec bouřek 31 snímků
Bouřky posledních dnů sleduje i známý trutnovský lovec bouřek Lukáš Ronge. Fascinující přírodní jev pozoroval „na živo“ na několika místech východních Čech, naposledy u Zvičiny u Dvora Králové nad Labem. Pořídil přitom velmi zajímavé snímky.

„Mé včerejší (středeční) pozorování přechodu bouře nedaleko kopce Zvičina bylo poněkud dramatičtější, než jsem si původně myslel. Nedlouho po příjezdu se zformoval krásný shelfcloud, pod kterým ale docházelo k velkým množstvím powerflashu (zkratů vedení VN),“ uvedl Ronge.

Bouřka měla místy ničivé účinky. „Mezi obcemi Horní a Dolní Dehtov byla silně poničená benzinka, zcela chybějící střecha rodinného domu ležící opodál a přetrhané dráty elektrického vedení. Škody vznikly i v Bílé Třemešné a Nemojově. Dají se přisoudit působení downburstů během přechodu bouře,“ vysvětlil Ronge.

Na snímcích jsou patrné i další zajímavosti. „Noční bouřka pozorovaná ze Zvičiny sice produkovala obrovské množství mezimračných a vnitrooblakových blesků, ale sem tam se povedly i blesky typu mrak-zem, a to dokonce až z kovadliny,“ dodal Lukáš Ronge.

Bouřky fotografuje bouřky přibližně od roku 2005. V posledních letech patří mezi nejaktivnější lovce bouří u nás. Je místopředsedou Amatérské meteorologické společnosti. Zaznamenal například přechod bouře Sabine přes Trutnovsko z loňského února, tornádo v Trutnově v červenci 2007 nebo blesky do větrné elektrárny do Vítězné.

 čtěte také: Jsem rád za každou bouřku, říká stormchaser


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Ronge