Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-4°

Zítra

-3°

Svátek má

V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky

14. 7. 2021

page.Name
V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory. Stalo se tak zhruba o týden později než loni. V úterý to uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odtátí sněhu uspíšily silné deště, kdy například na hřebenové Luční boudě od 7. července napršelo téměř 80 litrů vody na metr čtvereční.

Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle. Traduje se, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí. V roce 2019 sníh v lokalitě roztál 22. července, v roce 2018 to bylo již na konci května.

Svému charakteristickému tvaru připomínajícímu prvorepublikové Československo s Podkarpatskou Rusí se letos Mapa republiky přiblížila v první polovině června. Na začátku června byla maximální mocnost sněhu sedm metrů. Když je zima bohatá na sníh, mocnost sněhových vrstev tam dosahuje až 18 metrů.

Sněhové pole získalo název před desítkami let, když si turisté při odtávání sněhu všimli, že nabírá podobu prvorepublikového Československa. Bývá v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů v nejpřísněji chráněné první zóně KRNAP, proto se k němu turisté nedostanou. Dobře viditelné je ale například z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor nebo od Husovy boudy nad Pecí pod Sněžkou.

(ČTK)
Foto: Archiv