Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Zoo ve Dvoře Králové získalo na obnovu chovu levhartů samici z Německa

9. 7. 2021

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z německé zoo v Kolíně nad Rýnem samici levharta perského. Měla by pomoci obnovit chov těchto vzácných šelem ve Dvoře Králové. V safari parku by se samice měla spojit s geneticky cenným samcem, kterého zoo dříve získala z Ruska. Chovatelé míní, že první mláďata by mohla přijít zhruba za rok.

„Vkládáme naděje do toho, že s geneticky zcela mimořádným samcem Arkhyzem v budoucnu odchová mláďata,“ řekla k příchodu dvouleté samice Banu zooložka Gabriela Linhart. Se samcem Arkhyzem již má mladá samice kontakt, i když zatím jen přes mřížovou přepážku. „Seznamování levhartů je běh na dlouhou trať a nesmíme nic uspěchat,“ dodala.

Banu, která váží 36 kilogramů, již má přístup také do venkovní expozice a návštěvníci ji tak mohou vidět.

Samice se narodila v Kolíně nad Rýnem a do Dvora Králové se dostala z rozhodnutí evropského koordinátora chovu, který usilovně hledal partnerku pro dvorského samce Arkhyze. Samec Arkhyz je pro evropskou populaci levhartů perských velmi důležitý. Do Podkrkonoší přijel ze záchranné stanice v Soči. Je tak zcela nepříbuzný všem ostatním levhartům v chovném programu. „Jeho potomkové budou velmi cenní,“ uvedla Linhart.

Safari park patří mezi úspěšné chovatele levhartů. Ve Dvoře levharti žijí od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v rámci celého Československa. „Od té doby vyrostlo ve Dvoře Králové 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad,“ řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Levhart perský patří k větším poddruhům levharta skvrnitého. Jeho chov v zoo se však potýká s problémy. „Časem z celého světa po letech stagnace takřka vymizel. Jeho baštou zůstaly evropské zoo, které se ale potýkaly s vysokou mírou příbuzenského křížení. Dovoz Arkhyze do Dvora Králové z Ruska je tak velkým příslibem do budoucna,“ poznamenal mluvčí.

Samice levharta perského mohou vážit ke 45 kilogramů,velcí samci až 80 kilogramů. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy. Světová populace se odhaduje maximálně na 1300 zvířat, nejvíce z nich žije v Íránu.

(ČTK)
Foto: Simona Jiřičková