Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Chladné jaro vinohradům neuškodilo, réva ještě nevyrašila

18. 4. 2021

page.Name
Letošní chladné jaro zatím vinohradům v Kuksu na Trutnovsku a v Litoboři na Náchodsku neuškodilo. Důvodem je to, že réva ještě nevyrašila. Problémem jsou pro vinaře především mrazy od konce dubna do poloviny května. Uvedli to vinaři, kteří se o první dva registrované vinohrady v regionu, tedy v Kuksu a Litoboři, starají. Jde o jedny z nejsevernějších vinohradů v ČR.

„Rašení díky chladnému jaru naštěstí ještě nezačalo, odhaduji, že v závislosti na odrůdách to bude zhruba za týden, za 14 dní. Takže škody nejsou zatím žádné. Chladné počasí rašení letos opožďuje,“ poznamenal ředitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský. Kutnohorskému vinařství půlhektarová vinice naproti baroknímu hospitalu v Kuksu patří. Jde o první registrovaný vinohrad v Královéhradeckém kraji.

Vzhledem ke specifickým podmínkám kukské vinice vyrábějí vinaři ze zdejších hroznů převážně šumivé víno, a to tradiční šampaňskou metodou kvašení v lahvi. Tzv. tichá vína z Kuksu vznikají jen minimálně, hlavně, když je výjimečný rok, jako tomu bylo v roce 2018, kdy hrozny dosahovaly vysoké cukernatosti, hodnot přívlastkových vín.

Vinaři v Kuksu hospodaří na vinici v labském údolí na strmé jižní stráni od roku 2005. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd Rulandské bílé, šedé a modré a také zapomenuté odrůdy Tramínu bílého nazývaného Brynč. V současnosti mají ve vinohradu 3500 sazenic, převažují bílé odrůdy. Vinné keře vinaři v Kuksu pěstují archaickým způsobem, takzvaně na hlavu, to znamená, že se vinná réva vyvazuje k jedinému kůlu a pne se do výšky.

Druhý registrovaný vinohrad v Královéhradeckém kraji je v Litoboři na Náchodsku a patří Jiřímu Pelikánovi. Rozloha této vinice v nadmořské výšce okolo 450 metrů je 0,25 hektaru a je na ní více než 1200 keřů převážně rezistentních odrůd, jako Merzling, Solaris, Kofranka a Marlen.

„Pokud jsou mrazy do 20. dubna, tak u nás problém není. Jsme poměrně vysoko, takže rašení je tu zpožděné. Réva zatím nevyrašila. Nám škodí mrazy od 25. dubna do 8. května, kdy je už narašeno, pak je problém,“ sdělil Pelikán, který měl ještě v pátek ráno na vinici poprašek čerstvého sněhu.

Rok 2020 byl ve vinohradu v Litoboři dosud nejhorším, důvodem byly značné výkyvy počasí a málo slunečních dnů. „Škody jsme měli hlavně loni na jaře. Loni jsme proto sklidili jen 80 až 100 kilogramů hroznů, přičemž běžné sklízíme okolo 400 kilogramů,” pravil Pelikán.

Vinohrad v Litoboři byl vysazen a zaregistrován v roce 2010. Nejlepšími roky byly v tomto vinohradu 2015 a 2018.

Kromě dvou oficiálních vinohradů je v hradeckém kraji několik menších vinic, každá s více než stovkou keříků vinné révy, které obhospodařují vinařští nadšenci. Když je příznivý rok, tak dosahují i hodnot přívlastkových vín.

ČTK
Foto: www.ilustracnifotky.cz