Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Co dát do věznice? Galerii, spolkový dům, zubní středisko či zábavní centrum

10. 4. 2021

page.Name
Dlouhá desetiletí se do třípatrové budovy na okraji historického jádra Trutnova zavírali lidé za trest. Teď by se v ní mohli scházet dobrovolně. Mezi nápady na přeměnu bývalé věznice totiž převažují volnočasové nebo zábavné aktivity.

Radnice získala v poslední době opuštěnou budovu od státu teprve nedávno. Nyní pro ni hledá co nejlepší využití. Nápady na oživení mohla zasílat i veřejnost. Do konce března přišlo devět návrhů.

Budova s nádvořím, kde kdysi pochodovali vězni, by mohla sloužit například jako zázemí, depozitář a rozšíření Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Nebo jako nová a větší Galerie draka. Další možností je spolkový dům. Variantou je rovněž zábavní centrum pro děti a dospělé. V návrzích se objevil také Dům technických dovedností a FabLab. A mezi nápady se objevilo i stomatologické středisko.

„Těmi nejpodrobněji a nejlépe zpracovanými jsou návrhy na zázemí muzea, na novou Galerii draka a na Dům technických dovedností a FabLab. Tyto projekty považujeme za realizovatelné a budeme o nich dále jednat,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Ostatní návrhy nebyly podle radnice dostatečně podrobně rozpracované, nebo není v možnostech města zajistit náplň. „Například nedostatek zubařů je způsoben nedostatkem lékařů, nikoli scházejícími prostory. Případně jsme omezeni podmínkami státu, od kterého jsme budovu získali a který si vymínil, že není možné objekt využívat pro výhradně komerční projekty, jakým je například zábavní centrum,“ upřesnil místostarosta Tomáš Eichler.

Radnice nyní chce jednat s autory vybraných návrhů. „Bude nás zajímat podrobnější ekonomika provozu, náklady na rekonstrukci a vstupní investici, možnost sdílení s jinými projekty a podobně,“ zdůraznil Eichler.

Proveditelnost a přínosnost projektů posoudí městská rada. Navrhne pak další postup, jak trutnovskou věznici oživit. „Chceme, aby sloužila co nejvíce lidem. Jsou to velmi zajímavé prostory na strategickém místě v centru města. Toho musíme využít,“ řekl Adamec.

Jak šel čas aneb Nejdřív věznice, pak archiv a Svazarm

Trutnovská věznice byla postavena v roce 1801. Měla deset cel. V roce 1878 už kapacitně nedostačovala, delikventi museli být vězněni i ve sklepení radnice. V roce 1885 bylo ve vězení 877 osob, o dva roky později 1374.

Po Křišťálové noci v listopadu 1938 byli do věznice zavřeni pozatýkaní Židé. Za druhé světové války sloužila jako věznice gestapa a z kraje padesátých let jako klasická státní věznice. Naposledy v budově bylo vězení v roce 1954.

Objekt v dnešní Vězeňské ulici využíval kdysi okresní archiv, sloužil také Svazarmu a hasičům. Dočasně byla budova i skladem civilní obrany. Po roce 2000 zůstal dům prázdný. Trutnov se pokusil dům získat od roku 2018. „Nelíbilo se nám, v jakém stavu věznice je. Když jsme zjistili, že ji chce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dát do dražby, iniciovali jsme jednání s tím, že máme o objekt zájem,“ připomněl starosta Ivan Adamec.

Loni Trutnov věznici získal. „Díky skvělé spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme úspěšně zvládli roční proces převodu objektu do majetku města. Podařilo se nám to za podmínky, že jej budeme využívat ve veřejném zájmu, nikoliv pro běžné komerční aktivity,“ dodal místostarosta Tomáš Eichler.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková