Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Nezaměstnanost na Trutnovsku stagnuje, práci hledá celkem 2957 lidí

7. 4. 2021

page.Name
Počet lidí bez práce na Trutnovsku se během března prakticky nezměnil. Podle statistik Úřadu práce České republiky evidovaly zdejší úřady práce ke konci měsíce celkem 2957 lidí, což bylo o dvě osoby méně než na konci února. Okamžitě nastoupit do práce z nich mohlo 2812 osob.

Míra nezaměstnanosti v okrese činila 3,8 procenta a v rámci pěti okresů Královéhradeckého kraje tak byla druhá nejvyšší. Vyšší míru nezaměstnanosti – rovná 4 procenta – vykázal okres Náchod. V celém Královéhradeckém kraji bylo bez práce 11 905 lidí a míra nezaměstnanosti činila 3,2 procenta. V celé České republice bylo na konci března bez práce 306 616 lidí (4,2 %).

Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti,“ napsala na svém twitterovém účtu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Na stabilizaci situace a nerostoucích počtech lidí bez práce má svůj podíl i začátek sezónních prací. „Zaměstnavatelé tak momentálně hledají nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice či e-shopech. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle ekonomů vládní podpůrné programy sice brání vyššímu nárůstu nezaměstnanosti, ale přesto počet lidí bez práce bude v příštích měsících opět narůstat. „Celkově do dalších měsíců očekávám postupný nárůst nezaměstnanosti, vládní opatření na podporu zaměstnanosti by ale měla i nadále sloužit coby tlumič bránící výraznější eskalaci růstu nezaměstnanosti v české ekonomice. Přesto si ale myslím, že na přelomu jara a léta může míra nezaměstnanosti přechodně překonat úroveň pěti procent,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Úřad práce ve Vrchlabí