Neděle

14. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Areály neuvažují o podání žaloby na stát kvůli nezákonnému omezení lanovek

31. 5. 2021

page.Name
Asociace horských středisek (AHS) neuvažuje o podání žaloby na stát kvůli nezákonnému omezení provozu lanovek. Neví ani o tom, že by někdo z provozovatelů lyžařských areálů chtěl nezákonné opatření vydané ministerstvem zdravotnictví řešit soudně. Uvedl to ředitel AHS Libor Knot. Areály, které kvůli vládním protikoronavirovým opatřením přišly téměř o celou zimní sezonu, evidují vysoké ztráty.

"Žalobu podávat nebudeme, většinový názor členů je, že je to za námi a chceme se soustředit na to, co nás čeká, tedy na letní provoz a příští zimní sezonu," řekl Knot. Asociace ale od státu očekává pomoc postiženým lyžařským areálům například v podobě slev za nájem pozemků, které jim pronajímají státní či polostátní subjekty,

"To by byl od státu vstřícný krok, který od něj čekáme. Nemyslíme si, že žaloby by byly tím, čím bychom se chtěli nyní zabývat. Lyžařské areály v uplynulých měsících zaplatily státu nebo jeho organizacím kompletní nájem a přitom vůbec nemohly podnikat z důvodů, které stanovil stát," řekl Knot.

Kompenzace od státu pro lyžařské areály AHS přivítalo, pomohly areálům přežít. "Nelze ale říci, že kompenzace by byly dostatečné. Řada areálů má obrovské problémy. Doufáme, že se nám to podaří překlepat do příští zimní sezony," řekl Knot.

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) bylo opatření ministerstva omezující provoz lanovek a vleků nezákonné. Soud nezákonnost opatření zpětně konstatoval na návrh společnosti Skiareal ČHS, která provozuje lyžařské středisko v Jeseníkách. Opatření účinné od 25. dubna soud nemohl zrušit, protože platilo jen týden a poté je nahradilo nové, obsahově podobné.

Podle NSS bylo nezákonné konkrétně ustanovení, které zakázalo až na výjimky přítomnost veřejnosti na sjezdovkách a lanových dráhách. Ministerstvo zdravotnictví náležitě neodůvodnilo konkrétní míru epidemického rizika ani se nezabývalo tím, zda je daná regulace nezbytná.

Lyžařské areály přišly kvůli koronavirovým opatřením v podstatě o celou sezonu. Otevřely se pouze na týden v druhé polovině prosince, některé z nich se nerozjely vůbec. Postupné rozvolňování epidemických opatření umožnilo areálům tento měsíc obnovit provoz lanovek. Podle AHS je to ale polovičaté řešení, protože horská střediska fungují jako celek, v symbioze mezi provozovateli areálů, ubytovateli. restauratéry a dalšími službami a obcemi. "Čekáme na to, až se to rozjede celé, pak to teprve bude mít smysl," dodal Knot.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek