Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Postcovidová lázeňská péče s procedurami na míru v Janských Lázních

4. 5. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Že není radno podceňovat postcovidový syndrom, je více než jasné. Nespěchejte a neklaďte na sebe (a na své tělo) příliš vysoké nároky. Dopřejte si důkladnou rekonvalescenci, která vám pomůže načerpat novou energii a dostat vás zpět do formy. Státní léčebné lázně Janské Lázně jsou pro to jako stvořené.

Většina pacientů, včetně těch, kteří neskončili v nemocnici, se ještě několik měsíců po prodělaném onemocnění covid-19 potýká s různými zdravotními potížemi. „Mezi hlavní příznaky postcovidového syndromu patří únava, přetrvávající kašel, námahová dušnost, u některých pacientů přetrvávají bolesti kloubů a svalů, až u třetiny pacientů se objevují i neurologické a psychické problémy,“ říká náměstkyně pro léčebnou péči a primářka léčebny dospělých v Janských Lázních Ivana Uiberlayová.

S léčbou respiračních indikací mají lázně v Krkonoších bohaté zkušenosti, dlouhodobě se zde totiž starají o pacienty po pneumoniích, s chronickou obstrukční plicní nemocí či s astma bronchiale. Nově od loňského podzimu ovšem získávaly zkušenosti také s léčbou covidových a postcovidových pacientů, když se lázně aktivně zapojily do distribuce pacientů v rámci kraje v zájmu zachování kapacit akutní péče. A na základě toho pak vznikla myšlenka s realizováním postcovidových léčebných pobytů. „Ty jsou postaveny na osvědčených léčebných postupech a procedurách. Jedná se o dechová a kondiční cvičení, inhalace a samozřejmě u nás hraje roli i vhodné podhorské klima,“ poukazuje primářka.

 

V Janských Lázních poskytují tři typy postcovidové léčby. První se týká pacientů, kteří přijíždějí na rehabilitační léčbu ve formě komplexní lázeňské péče, na niž podá návrh praktický lékař či pediatr na doporučení pneumologa. Druhou skupinou jsou lidé většinou po těžkém průběhu covidu, kteří leželi dlouhodobě na oddělení ARO nebo JIP. A jsou to pacienti, kteří mají i příznaky neurologické, neuromyopatie a imobilizační syndrom. Jejich návrat do života probíhá z rehabilitačních lůžek zdejšího odborného léčebného ústavu (OLÚ). A třetí typ léčby je určený pro samoplátce, kterým janskolázeňští lékaři sestavili speciální program postcovidové léčby, navíc s využitím státního příspěvku 4000 korun.

„Samoplátecký balíček obsahuje patnáct procedur. Jsou v něm zahrnuty každodenní inhalace s Vincentkou pro usnadnění vykašlávání a zvlhčení sliznic, skupinová cvičení dechová a kondiční v tělocvičně, rašelinové zábaly na uvolnění hrudníku, masáže či plavání v bazénu, perličková a suchá uhličitá koupel,“ přibližuje Ivana Uiberlayová náplň týdenního pobytu pod Černou horou. Pokud by týden nestačil, lázně nabízejí samoplátecké klientele i čtrnáctidenní pobyty. „Delší pobyt je samozřejmě výhodnější, protože efekt na zlepšení kondice, posílení imunity a celkový odpočinek je mnohem větší,“ doporučuje lékařka.

V rámci individuální fyzioterapie se v lázních soustředí na prohloubení dýchání, zlepšení dechového stereotypu, uvolnění svalů v oblasti šíje a zad, zlepšení pohybu hrudníku. „Pohyb byl, je a vždy bude nedílnou součástí našich životů, bohužel dnes na to lidé zapomínají, proto se je snažíme nasměrovat na správnou cestu,“ říká Artur Bartusík, vedoucí lázeňského fitness centra a wellness oddělení. Cvičení probíhá s různými pomůckami. Ke každému klientovi se přistupuje individuálně a dle zdravotního stavu instruktoři plánují cvičení. „To je velmi důležité. Naše práce je vždy vymyslet nějaký způsob, jak pacientovi pomoci,“ dodává Bartusík s tím, že z lázní odjíždějí lidé se spoustou rad, jak ve správném cvičení pokračovat doma.

Vedle tradičních léčebných procedur používají v Janských Lázních k plicní rehabilitaci i nejmodernější technologie. V respirační fyzioterapii se provádí léčba na unikátním přístroji – Super Inductive System (SIS). „Tento přístroj vytváří elektromagnetické pole o vysoké intenzitě, působí na lidskou tkáň a způsobuje jemné kontrakce svalů. Obecně se přístroj využívá pro širokou škálu pacientů, v tomto případě nyní napomáhá lidem po covidu ke znovuobnovení činnosti oslabených dýchacích svalů,“ vysvětluje Tomáš Roubal, fyzioterapeut, který pracuje na oddělení fyzikální terapie. Aplikační rameno se přikládá na tři místa – na hrudní páteř, bránici a mezižeberní svaly na bocích. Ozdravná procedura je rozložena na 3 x 8 minut.

Novinkou mezi janskolázeňskými terapiemi je oxygenoterapie neboli kyslíková terapie, která je právě cílená na pacienty s postcovidovým syndromem. Léčba je prováděna inhalací koncentrovaného až 93procentního kyslíku, což vede ke zlepšení okysličení tkání a tím ke snížení únavy a celkové regeneraci organismu. „Od začátku roku se u nás léčilo 21 pacientů po prodělané covidové pneumonii a do poloviny května na tuto indikaci odléčíme dalších nejméně 30 pacientů,“ prozrazuje primářka Ivana Uiberlayová.

Velký zájem o léčbu je z řad klientů ochotných zaplatit léčbu z vlastní kapsy, ale ti lázeňskou péči s procedurami na míru mohli využívat jen dva týdny v únoru. Pak v důsledku vládních opatření mohly lázně přijímat pouze klienty, jimž léčebný pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Od pondělí 3. května se však postcovidová rehabilitace opět zpřístupnila i samoplátecké klientele, pro kterou je v lázeňském hotelu Terra a dependanci Réva k dispozici okolo 130 lůžek.

Náměstí Svobody 38, 542 25 Janské Lázně
Tel.: +420 499 860 301 | +420 499 860 303
E-mail: info@janskelazne.com
www.janskelazne.com