Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Zájem o letní dovolenou ve Špindlerově Mlýně je značný, ale rezervací minimum

16. 5. 2021

page.Name
Zájem o letní dovolenou v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně je značný. Pobyty si ale rekreanti zatím rezervují minimálně. Souvisí to s nejistotou kolem rozvolňování koronavirových opatření. Uvedl to majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Hotely a penziony by se podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít od 24. května, ještě ale chce předložit návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity.

"Až dá vláda slovo a zelenou, že mohou ubytovací zařízení otevřít, pak očekáváme prudkou reakci, urve se lavina rezervací, jako tomu bylo loni. Těch překvapení v negativní rovině bylo ale už hodně. Mezi provozovateli byznysu tady proto vládne apatie a nedůvěra," řekl Jandura.

Ubytovací kapacita ve městě je podle zástupců radnice asi 16.000 lůžek, z nichž zhruba 8000 připadá na apartmánové domy.

"Doufáme, že letošní léto bude podobně famózní z hlediska návštěvnosti jako to minulé. Na horách jsme se finančně mohli alespoň trochu nadechnout, lidí přijelo opravdu hodně. Hodně lidí nyní volá do hotelů, penzionů a ptá se, ale nikdo si zatím nedělá pevnou rezervaci. Skutečné rezervace jsou tedy na minimu, protože nikdo nechce posílat peníze, aniž by věděl, co bude," řekl Jandura.

Podle něj sondují možnosti ubytování opět ve větší míře také zahraniční hosté, ale stejně i oni vyčkávají.

Od pondělí mohou otevřít za dodržení několika podmínek a přísných hygienických pravidel restaurační zahrádky. Také ve Špindlerově Mlýně toho restauratéři a hoteliéři využijí. "Co vím, tak půjde hlavně o víkendy. Tradičně v květnu jsme vítali hlavně německou klientelu, květen byl pro nás před pandemií velice zajímavý. Samozřejmě, že všichni potřebují vydělat peníze, ale na druhou stranu musí přemýšlet ekonomicky. Proto budou zahřívat provozy, pojedou víkendy a připravovat se na léto, které věříme, že bude super,” řekl Jandura.

Zájem o Krkonoše loni začal výrazněji stoupat v červenci po rozvolnění koronavirových opatření. Výpadek zahraničních turistů vynahradili Češi a mohli tak zmírnit propad v jarních tržbách krkonošských atrakcí a hotelů kvůli pandemii koronaviru. Letní sezonu hoteliéři nejen v Krkonoších, ale v celém Královéhradeckém kraji, hodnotili jako výbornou.

V létě vzrostl v kraji počet ubytovaných turistů a dalších hostů meziročně o více než devět procent téměř na 550.000 lidí. Výhradně se o to zasloužili turisté z České republiky, jejichž počet v kraji vzrostl o 21 procent na více než 496.000. Turistů z ciziny kvůli pandemii koronaviru přijelo pouze 52.000, tedy o 43 procent méně.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek