Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Zoo ve Dvoře Králové chce 8. května otevřít areály afrického a lvího safari

1. 5. 2021

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem hodlá v sobotu 8. května otevřít africké a lví safari, v nichž návštěvníci projíždějí mezi zvířaty vlastními vozy. Zatím má zoo od 12. dubna otevřený pouze venkovní areál pro pěší. V něm podle vládních nařízení může být kapacita zaplněna nejvýše z 20 procent, což odpovídá 3000 lidem v jeden okamžik.

Otevřením areálů safari s volně žijícími zvířaty v zoo tradičně začíná hlavní návštěvnická sezona. Loni zoo areály safari otevřela 27. dubna a předloni již 19. dubna. Pavilony jsou nyní kvůli epidemickým nařízením stále zavřené. Loni byly kvůli epidemii pavilony zavřené do 25. května.

V areálu safari budou moci lidé vidět mnoho letošních přírůstků, především antilop. Zatím se ve Dvoře Králové narodilo téměř 100 antilop ve zhruba 15 druzích.

Za úspěch dvorští zoologové považují odchov pěti gazel Thomsonových. Jejich odchov se podařil po třech letech. "Jde o velmi náročné chovance, kteří jsou náchylní na nejrůznější choroby i stres. I proto je chová jen šest zahrad Evropy. Za poslední rok se narodilo sedm mláďat, pět z toho ve Dvoře Králové," uvedl zoolog Jiří Hrubý. Podobně významný je podle něj i odchov deseti mláďat ohroženého kudu malého. Safari park chová největší stádo těchto antilop mimo Afriku.

Výrazného rozšíření se dočkalo i stádo silně ohrožených vodušek abok. "Nedávno se nám povedlo sestavit novou chovnou skupinu. V letošním roce se narodilo šest mláďat," uvedl zoolog Luděk Čulík. Vodušky abok obývají v přírodě jen velmi malou oblast Jižního Súdánu a Etiopie. Kvůli lovu i likvidaci přirozeného prostředí močálů jejich stavy rapidně klesají.

Vstupenky do zoo se od minulé soboty prodávají pouze on-line prodejem přes internet. Zoo chce co nejpřesněji sledovat počet lidí v areálu a on-line prodej vstupného považuje za nejspolehlivější metodu. Držitelé permanentek mají vstup bez omezení. V platnosti je zjednodušený ceník, kdy dospělý platí 95 korun a děti 50 korun. Děti do tří let mají vstup zdarma, jiné slevy nejsou.

(ČTK)
Foto: Safari park Dvůr Králové nad Labem