Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Nebezpečí lavin v Krkonoších po sněžení vzrostlo na druhý stupeň

14. 1. 2021

page.Name
Nebezpečí lavin v Krkonoších po sněžení vzrostlo na druhý stupeň Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení dnes vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. „Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

Sněžit v Krkonoších začalo ve středu odpoledne a nejvíce sněhu napadlo v asi dvouhodinovém intervalu před půlnocí. Například u hřebenové Luční boudy dnes ráno leželo asi půl metru sněhu. Na Černé hoře a v Obřím dole leželo podle dat automatických měřicích stanic asi 65 centimetrů sněhu. Polská horská služba varovala, že v závějích může být až 90 centimetrů sněhu. Turisté by na strmých a zledovatělých stezkách měli používat mačky.

Sníh padal při silném severozápadního větru, takže více ho leží na závětrných svazích a ve žlabech. Na severních svazích sníh napadl na několika centimetrovou vrstvu takzvaného hranatého sněhu z prvního sněžení. „Vlivem silného větru se vytvořily desky z navátého sněhu. Zde je stabilita sněhové pokrývky nízká. Dnes bude dál sněžit, mohou se vyskytnou deskové laviny,“ uvedl Dlouhý.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Dlouhý.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

ČTK
Foto: Michal Bogáň