Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Nejistota vlekařů pokračuje. Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala

27. 1. 2021

page.Name
Vláda ve středu o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani nehlasovala. Situace se podle něj nelepší, velmi obezřetní jsou i v okolních zemích, uvedl ministr. Zatímco on sám usiloval o otevření lyžařských středisek od pátku, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) není situace na to, aby mohly začít fungovat.

Havlíček přinesl na pondělní jednání kabinetu návrh na zahájení provozu skiareálů od 29. ledna, byl ale pověřen, aby do dnešního dne připravil přísnější podmínky pro případné otevření. Zásadní měl být kromě snížení kapacity přepravních zařízení a řízení front systém kontrol a následků za nedodržování opatření ve skiareálech. S tím měla podle Havlíčkova návrhu pomáhat policii Česká obchodní inspekce. Otevření sjezdovek prosazovala rovněž KSČM při úterním hodnocení toleranční dohody s vládním ANO.

"Bohužel situace se nelepší, v pondělí to vypadalo lépe," uvedl ve středu večer Havlíček. Doplnil, že respektuje názor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten minulý týden řekl, že z epidemiologického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a v pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po ČR. Vyššího pohybu se obává i Hamáček, i proto otevření skiareálů nepovažuje nyní za zodpovědný krok.

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek, cestovního ruchu a sportu naopak opakovaně vyzývají vládu k otevření sjezdovek. Jako hraniční termín uvedli právě pátek. Situace se podle nich stává neúnosnou. Skiareály mohly od 13. března loňského roku fungovat kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením jen týden, ztratily tak asi deset týdnů provozu. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí nákladů, areály nutně potřebují začít fungovat, aby nezkrachovaly, řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Zahájení provozu v průběhu února už podle Knota nic nevyřeší, zimní sezona pro většinu areálů končí kolem 15. března. "Provozovatelé chtějí jasnou a podloženou odpověď, jakým nebezpečím je pro epidemiologickou situaci jedoucí lanovka a vlek. Pokud ji nedostanou, nelze se potom divit části provozovatelů, kteří hovoří o řízené a dlouhodobé likvidaci oboru, nebo zvažují žaloby na způsobené škody," uvedly organizace cestovního ruchu v otevřeném dopise vládě zaslaném tento týden.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek