Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Porodnice v Trutnově v únoru provoz neobnoví. Opět nemá primáře

28. 1. 2021

page.Name
Plány na znovuotevření trutnovské porodnice dostaly vážnou trhlinu. Sotva totiž nový primář nastoupil, už zase skončil. Po pouhých třech týdnech. Bez udání důvodu. „Nemáme primáře, nejsme schopni v tuto chvíli otevřít,“ přiznal ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Proč lékař Jindřich Koudela tak náhle opustil primářský post není známé. „Po třech týdnech působení u nás si své působení v trutnovské nemocnici rozmyslel, z toho dva týdny byl v pracovní neschopnosti. Dal výpověď ze dne na den, což ve zkušební době může,“ konstatoval Procházka.

Porodnice je zavřená od loňského srpna. Počátkem léta totiž přišla o několik lékařů, včetně primáře. Původně mělo jít pouze o měsíční pauzu, se znovu obnovením provozu se počítalo od září. Jenže hledání se výrazně protáhlo. Teprve v listopadu se povedlo sehnat dva nové lékaře včetně primáře. Vedení nemocnice pak oznámilo, že by porodnici mohlo otevřít v únoru nebo březnu.

Z toho nakonec sešlo. Nemocnice už se mezitím pustila do hledání náhrady. „Pokračujeme v hledání primáře i jeho zástupce. Stále trvá naše představa, že jeden lékař to není schopen utáhnout. Potřebujeme pro porodnici minimálně další dva atestované lékaře,“ vysvětlil Procházka.

Gynekologicko-porodnické oddělení potřebuje sedm lékařů, ale například v září jich mělo pouze pět, z toho dva jen na kratší úvazek. Sehnat nové lékaře je podle ředitele velmi složité. „Většina váže své působení na někoho dalšího, nechtějí do toho jít sami. A mladý lékař k nám nepůjde, dokud tady nebude primář a zástupce, kteří budou oddělení někam jasně vést a směřovat,“ popisoval loni, jak oslovení lékaři Trutnov odmítali.

Kdy se podaří porodnici otevřít si momentálně nikdo z vedení netroufne odhadnout. „Vedeme rozhovory s lékaři, o kterých jsme uvažovali, že by nastoupili na pozici zástupce. Je otázka, jestli bude někdo z nich schopen se přesunout do pozice primáře. Pokud se to nezadaří, viděl bych otevření porodnice jako reálné až někdy v létě,“ řekl Procházka.

I kdyby porodnice o primáře nepřišla, nebylo by jisté, že by otevřela hned v únoru. Kvůli pandemii nového koronaviru totiž v gynekologicko-porodnické části budovy leží pacienti z oddělení, která musela ustoupit vzniku specializovaných covidových oddělení. „Museli bychom obtížně hledat, kam pacienty umístit jinam. Proto jsme předpokládali, že zhruba o měsíc odsuneme otevření porodnice,“ dodal ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz