Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

Skiareály zůstanou uzavřeny i nadále. Vláda pro ně chystá další kompenzace

7. 1. 2021

page.Name
Lanovky a vleky zůstanou v lyžařských areálech mimo provoz i nadále a jejich znovuotevření se kvůli nedobré epidemické situaci odkládá. Po čtvrtečním jednání vlády to oznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zároveň oznámil, že začne pracovat na dalším speciálním kompenzačním balíčku pro provozovatele areálů.

"Navrhl jsem na zasedání vlády variantu, aby bylo možné za určitých podmínek a dodržení opatření areály znovu otevřít, ale respektuji data a názory kolegů, kteří to nedoporučili," uvedl Havlíček. Podle dřívějšího vládního rozhodnutí měly byt skiareály uzavřeny do neděle 10. ledna. Je tedy jasné, že tento termín bude posunut. Ministr zdravotnictví Jan Blatný totiž navrhl, aby všechna opatření v nejpřísnějším 5. stupni PES platila minimálně do 22. ledna. 

O budoucnosti lyžařských areálů bude vláda znovu jednat příští týden v pondělí. Ministr Havlíček už avizoval, že byl pověřen, aby začal pracovat na speciálním kompenzačním balíčku pro skiareály, který zohlední skutečnost, že sezóna, během si musí vydělat prostředky na celý rok, obvykle trvá jen několik měsíců či týdnů.

Areály jako takové však uzavřeny nebudou a lidé do nich budou moci vstupovat. "Nepůjdeme cestou německou, která nejenom že zavřela areály, ale dokonce s ohledem na to, co by hrozilo podobně třeba jako v České republice, ještě zamezila příjezd k těm areálům. Chceme, aby turisté, nebo ti, kteří se tam chovají korektně, měli možnost tam dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě," uzavřel Havlíček.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Skiareál Špindlerův Mlýn