Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

V Krkonoších leží metr sněhu, stále platí druhý lavinový stupeň

20. 1. 2021

page.Name
V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková výše sněhové pokrývky na hřebenech se dostala až na jeden metr. Loni touto dobou bylo na hřebenech sněhu podstatně méně, a to 20 až 50 centimetrů. "V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Nejvíce sněhu v Krkonoších leží a závětrných svazích a ve žlabech, kam sníh navál vítr. Nestabilní sněhová pokrývka je tam, kde se vytvořily desky z navátého sněhu. "Mohou se zde vyskytnou laviny deskové. V pásmu lesa se mohou vyskytnout laviny z nového a vlhkého sněhu," uvedl Dlouhý. Případné laviny by dosáhly středních rozměrů a většinou by se zastavily ještě na svahu. Druhý lavinový stupeň platí i v polské části Krkonoš.

Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není. Běžkaři, skialpinisté a pěší turisté hory zaplňují hlavně o víkendech.

Na hřebeny se turisté mohou dostat kabinovými lanovkami z Pece pod Sněžkou na Sněžku a z Janských Lázní na Černou horu. Provoz lanovky na Sněžku dnes na jejím vrcholovém úseku z Růžové hory na Sněžku zastavil silný vítr. Spodní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Provoz lanovky na Černou horu vítr neomezil.

Běžkaři mají ve středních a východních Krkonoších k dispozici desítky kilometrů upravených stop. Vyrazit mohou například na Černou horu, na Horní Mísečky, do Malé Úpy, Žacléře či Velké Úpy. Upravené tratě jim nabízí i sportovní areál Vejsplachy na okraji Vrchlabí.

Horská služba Krkonoše v úterý vyzvala turisty, aby se do hor vydávali jen s patřičným ustrojením a vybavením. Učinila tak po té, co v sobotu večer zachránila z Obřího dolu dvojici mladých lidí, kteří se vydali z Pece pod Sněžkou na Sněžku jen v teniskách a teplákách.

(ČTK)
Foto: Screen webkamera Luční bouda