Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Exportéři v Mladých Bukách řeší drahé energie i omezení v dopravě zboží

11. 11. 2021

Exportéři v Mladých Bukách řeší drahé energie i omezení v dopravě zboží 20 snímků
Již 25. Exportní fórum dnes a zítra hostí Grund resort v Mladých Bukách. Hlavním tématem jsou dopady současné situace v energetice, logistice a ekonomice na český export. Do Podkrkonoší o tom přijely diskutovat „těžké váhy“ v čele s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, bývalým guvernérem České národní banky Mojmírem Hamplem, Pavlem Šolcem, který je autorem Energetické koncepce státu, ale i ředitelkou společnosti Petrof Zuzanou Ceralovou Petrofovou.

V úvodu dvoudenního setkání shrnul místopředseda Asociace exportérů České republiky Otto Daněk aktuální ekonomickou situaci a její dopady na exportéry. Za největší překážky rozvoje exportu označil mimo jiné vysoké ceny surovin, nedostatek pracovníků, ale nárůst ceny přepravních kontejnerů. Dotkl se i posílení české měny, ke kterému došlo i díky zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

„Každé posílení české měny o jednu korunu připraví české exportéry o 180 miliard korun,“ uvedl Daněk. Podle něj v letošním roce čeští exportéři vyvezou do zahraničí produkty za 3,8 bilionu korun. „Celková bilance za letošní rok však bude pro naši zemi záporná a to ve výši 50 miliard korun,“ dodal Daněk.

V následné panelové diskusi nad aktuálními cenami energií vystoupil například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu a autor Energetické koncepce státu Pavel Šolc či Petr Řeháček, expert na energetiku ze společnosti Ernst & Young. Tito panelisté se ve svých názorech shodli, že firmy ani domácnosti by se neměly v současné době fixovat ceny energií na dlouhé období a zároveň se postavili proti změnám sazeb DPH na energie.

František Klivan a Tomáš Hašlar z logistické společnosti Yusen Logistics ve svých příspěvcích popsali úskalí současné dopravy přepravních kontejnerů po moři i po železnici. Generální ředitel EGAP Jan Procházka pak prezentoval úspěchy jím řízené instituce, která podporuje české exportéry.

Exportní fórum bude v Mladých Bukách pokračovat i v pátek, kdy ráno proběhne velká panelová diskuse nad stavem české ekonomiky, v níž vystoupí bývalý guvernér České národní banky Mojmír Hampl či ekonomové Helena Horská (Raiffeisenbank) a Miroslav Novák (Akcenta).

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Miloš Šálek