Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-4°

Zítra

-3°

Svátek má

Hoteliéři ve Špindlerově Mlýně vyhlížejí sezonu s mírným optimismem

23. 11. 2021

page.Name
Hoteliéři ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších navzdory novým vládním restrikcím vyhlížejí zimní sezonu s mírným optimismem. A to i přesto, že po zpřísnění opatření proti šíření koronaviru se minulý týden zastavil příval rezervací. Uvedl to majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Lidé se od pondělí při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce musí prokazovat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících.

"Je nám líto, že současná vláda odmítla uznávat PCR testy. Je jasné, že jde o krok, aby donutili neočkované se nechat očkovat, ale zasadili tím velkou ránu cestovnímu ruchu. Neuznávání PCR testů v hotelech je pro hoteliéry fatální," řekl ČTK Jandura.

V největším horském středisku Krkonoš od minulého týdne podle něj ustal zájem o rezervace ubytování. "Do minulého týdne vládla mezi klienty pozitivní nálada, teď vyčkávají, co bude. Mezi českými klienty je minimum storen, storna přicházejí hlavně z Německa," řekl ČTK Jandura. Silvestrovský týden, který patří k vrcholu zimní sezony, je podle něj zatím plný zhruba ze 70 procent.

"K našemu překvapení je ale poměrně velký zájem o jarní prázdniny. Vyplývá to zřejmě z toho, že lidé mají obavy z opatření v zahraničí," řekl Jandura.

Nikdo z hoteliérů ve Špindlerově Mlýně nepředpokládá, že by měl nastat lockdown. "Některé restrikce se hoteliérům nelíbí, ale přistupují k tomu jako k nutnému zlu, respektují to. Covid tady je, musíme se s ním naučit žít, a ne něco zavírat," řekl Jandura.

Za současných opatření proti šíření koronaviru očekává v zimní sezoně pokles návštěvnosti hotelů a penzionů proti době před pandemií o 20 až 30 procent .

"Návštěvnost nebude jako dříve, ale alespoň se udržíme. Převládá tu mírný optimismus oproti tomu, co jsme prožívali před rokem. Neuznávání PCR testů je rána do vazu, ale nikdo z místních hoteliérů nepředpokládá, že by měl nastat lockdown," dodal Jandura.

Ubytovací kapacita v horském středisku je podle zástupců radnice asi 16.000 lůžek, z nichž zhruba 8000 připadá na apartmánové domy.

Podnikání v turistickém ruchu včetně špindlerovského skiareálu poznamenala v minulé zimní sezoně omezení v souvislosti s šířením koronavirové infekce. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zůstaly hotely, lyžařská střediska a další služby v zemi většinu uplynulé zimní sezony zavřené. Ubytovací služby mohli využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek, screen ČT24