Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Věřitelé zkrachovalé Kary Trutnov podle odhadů schválili reorganizační plán

27. 10. 2021

page.Name
Věřitelé zkrachovalé kožešnické obchodní společnosti Kara Trutnov v úterý hlasovali o reorganizačním plánu firmy a podle předběžných odhadů zúčastněných s ním vyslovili souhlas. Reorganizace má umožnit zachování podnikání Kary. O reorganizačním plánu jednali věřitelé na schůzi na Krajském soudu v Hradci Králové.

Hlavní rozhodnutí bude nyní na soudu, který buď reorganizační plán schválí, nebo neschválí. Předtím soud spočítá přesné výsledky dnešního hlasování o reorganizačním plánu. V insolvenčním řízení je Kara od února. Má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.

Při rozhodování o schválení reorganizačního plánu se bude muset soud vypořádat i s nabídkou podnikatele Richarda Benýška, který minulý týden soudu napsal, že za odkup majetku Kary nabízí 103,88 milionu korun. Znalci hodnotu Kary vyčíslili na 80,5 milionu korun. Účastníci insolvenčního řízení mají soudu své případné reakce k Benýškově nabídce poslat. Benýšek se úterního jednání nezúčastnil.

O Benýškově nabídce se na schůzi diskutovalo již v úterý. Dvě stránky nabídky podle soudkyně Jolany Maršíkové nemohou být důvodem k zahození reorganizační plánu a čekání na další vývoj. Proto dnes dala o plánu věřitele hlasovat. Výhradu měla k tomu, že Benýšek nabídku předložil soudu jen několik dní před dnešní schůzí.

Insolvenční správce, zástupce Kary a zástupce věřitelského výboru uvedli, že je Benýšek před podáním nabídky nekontaktoval. Tomáš Raška z investiční společnosti Natland, která je největším věřitelem Kary a připravila reorganizační plán, uvedl, že Benýškův návrh není myšlen vážně a označil jej za účelovou obstrukci. Natland také stojí v čele věřitelského výboru.

Věřitel Pavel Bednář, který je bývalým finančním ředitelem Kary, jako jediný z věřitelů dnes hlasoval proti přijetí reorganizačního plánu. Soudu navrhoval dnešní jednání, vzhledem k Benýškově nabídce, odročit. Bednář tvrdí, že při konkurzu Kary by byl výnos pro věřitele vyšší než při reorganizaci. Natland se podle něj snaží získat Karu pod cenou. Natland nepoctivý záměr reorganizačního plánu odmítá.

Investiční skupina Natland by se měla stát v rámci reorganizace vlastníkem Kary. V případě schválení reorganizačního plánu, by mohl být plán podle Rašky zhruba do jednoho měsíce naplněn.

Za záchranou Kary a obnovením jejího chodu stojí podnikatel Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland a záchranu financuje. Rinth Karu od května řídí a provoz finančně podpořil. Dříve uvedl, že je do záchrany Kary připraven vložit až 90 milionů korun. V budoucnu by se Rinth měl stát většinovým majitelem Kary.

Kara pod Rinthovým vedením v polovině května začala opět otevírat uzavřené prodejny. Nyní má otevřených 26 prodejen v Česku a šest na Slovensku a zaměstnává asi 150 lidí.

Skupina Natland za Karou drží pohledávky za 170 milionů korun. Své zajištěné pohledávky 40,9 milionu korun by měla pod reorganizačního plánu kapitalizovat úpisem nových akcií Kary, kdy se v rámci reorganizace stane jejím jediným vlastníkem. Se zbytkem pohledávek má být Natland uspokojen stejně jako nezajištění věřitelé.

Nezajištění věřitelé by měli získat zpět nejméně 9,59 procenta svých pohledávek, zatímco v případě konkurzu by to bylo 6,9 procenta. Na uspokojení nezajištěných věřitelů poskytne Natland 23 milionů korun ve formě dobrovolného příplatku mimo základní kapitál. Dosavadní majitel Kary, investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, nedostane při reorganizaci nic.

Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H. Insolvenční návrh na sebe podala sama Kara začátkem února. Uvedla, že ji negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Podle Natlandu byla důvodem insolvence Kary i neúspěšná obchodní strategie bývalého managementu a poskytování půjček ostatním společnostem ze skupiny C2H.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek