Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Zimní pobyty ve Špindlerově Mlýně se plní pozvolna, větší zájem je o Silvestr

20. 10. 2021

page.Name
Ubytování na zimní sezonu v největším českém horském středisku ve Špindlerově Mlýně je plné asi ze 40 procent, silvestrovské pobyty zhruba se 70 procent. Nadále panuje nejistota z dalšího vývoje kolem pandemie koronaviru. Novinkou proti předchozím rokům je větší zájem o jarní prázdniny. Uvedl to majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Co se týče jarních pobytů, lidé podle něj vsází na jistotu, protože není jasné, za jakých podmínek bude možná sezona v alpských střediscích.

Zimní pobyty ve Špindlerově Mlýně se zaplňují velmi pozvolna. Podle Jandury by ale lidé neměli s objednávkami otálet, protože situace se s prvním sněhem může rychle změnit. "Může se pak stát, že nebude z čeho vybírat. Proto doporučuji těm, kteří mají opravdu zájem o ubytování na zimu, aby konali už nyní, protože se to může utrhnout a možnosti rychle ubudou. Po zkušenostech z loňská jsou všichni obezřetní a bohužel chování klienta je takové, že objednávají ubytování na poslední chvíli," řekl Jandura.

Ubytování v zimní sezoně ve středisku proti loňsku podle něj zřejmě podraží, v průměru o deset až 15 procent. "Nikdo zdražovat nechce, ale vše se bude odvíjet od cen na vstupech, tedy energií, cen potravin a podobně. Co jsem zjišťoval, tak o tomto zdražení uvažuje řada hotelů a penzionů, o plošné zdražování ale nepůjde," řekl Jandura.

Ceny za ubytování v zimní sezoně ve Špindlerově Mlýně začínají nyní na zhruba 800 korunách na osobu a noc se snídaní, průměrná cena pro zimní sezonu je pak podle něj okolo 1500 korun na osobu a noc se snídaní. Za silvestrovský týden si tradičně návštěvníci připlatí, jde o vrchol sezony. "Silvestrovské pobyty začínají na zhruba 1500 korunách na noc a osobu se snídaní, průměr je 2700 korun osoba, noc, snídaně. Hoteliéři preferují vícedenní pobyty," řekl Jandura.

Ubytovací kapacita v horském středisku je podle zástupců radnice asi 16.000 lůžek, z nichž zhruba 8000 připadá na apartmánové domy. Ubytovací zařízení, restaurace a další služby v turistickém ruchu ve Špindlerově Mlýně se podobně jako jinde potýkají nadále s nedostatkem kvalitního personálu. Nejistota v době pandemie vedla k tomu, že mnozí pracovníci ve službách změnili obor.

"Podnikatelé dávají inzeráty, situace není jednoduchá. Ve Špindlerově Mlýně je také problém s ubytováním pro personál. Samotný provoz služeb v turistickém ruchu ve Špindlerově Mlýně by to ale ovlivnit nemělo, klient to nepocítí. Snažíme se udržet vysoký standard služeb," řekl Jandura.

Podnikání v turistické ruchu včetně špindlerovského skiareálu poznamenala v minulé zimní sezoně omezení v souvislosti s šířením koronavirové infekce. Kvůli vládním opatřením proti koronaviru zůstaly hotely, lyžařská střediska a další služby v zemi většinu uplynulé zimní sezony zavřené. Ubytovací služby mohly využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků.

(ČTK)
Foto: Špindlerův Mlýn, archiv